Кипарскиот ветеран имал драматични моменти во петокот на турнирот во Анталија кога колабирал во дуел со Сугита, истиот и го загуби, но немаше дилема за настап на Вимблдон. Маркос Багдатис утре во Лондон игра со Џејмс Вард, но случувањата на Медитеранот се опомена за 32. годишниот поранешен финалист на Австралија Оупен и полуфиналист на Вимблдон.

Во прилог на маркос му оди тоа од 45 степени во Турција се пресели на 20 целзиуси во Велика Британија.

SHARE