Германија побара место во Советот за безбедност на ОН

epa06397436 The United Nations Security Council holds a meeting about the situation in the Middle East including Palestine at United Nations headquarters in New York, New York, USA, 18 December 2017. EPA/JUSTIN LANE

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, повика Германија да добие место во Советот за безбедност на ОН во 2019 и 2020 година, пренсе Дојче Веле.

Берлин е подготвен да преземе поголема одговорност, изјави Мас пред ОН.

Тој потсети дека Германија е втор најголем донатор на светската организација и втора по големина држава во однос на придонес во мировните мисии. Во

2017 година, придонесот на Германија во буџетот на ОН изнесува 3,4 милијарди евра, а во мисии се вклучени 1.300 германски мировници.

Советот за безбедност вклучува пет постојани членки (САД, Велика Британија, Франција, Русија и Кина) и десет непостојани членки. Секоја година, Генералното собрание на ОН избира пет непостојани членови за мандат од две години на географска основа.

SHARE

Comments are closed.