Од синоќешниот протест

Протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците е закажан за денес, на пладне, во центарот на Прилеп.

Синоќа голем број граѓани излегоаа и го кренаа гласот против воведувањето двојазичност, а  денес од протестот ќе упатат порака за повлекување на контроверзниот јазик, информираат портали.

Три вечери едноподруго, повеќе илјади граѓани на Прилеп излегуваат на улиците на градот во знак на револт против Законот за јазици за кои гласаа и пратеницви од овој град.

SHARE