„Кога законот е неправеден, државата е затвор“

Здружението на семејствата на затворениците со албанско потекло за неколку случаи од 2001 година, за кои тврдат дека се политички монтирани, денеска протестираа на плоштадот „Скендербег“.

Демонстрантите држат транспаренти со натписи „Кога законот е неправеден, самата држава е затвор“,  „Правда и мир“, „Протест за лекување на рани и солзи“, „Ние не сакаме повторување на Алфа“.

„Протестите се одржуваат во знак на револт за сите фабрикувани процеси од 2001 година, па се до промена на власта по парламентарните избори. Ние протестираме против фабрикувани пресуди врз основа на сведоци, со скриени повреди и против десетици процедурални повреди на одлуки за доживотна казна за Албанци. Бараме повторно судење за случајот  ‘Алфа’, и многу други случаи. Мотото на протестот е: Вистината на плоштадот, во затворот лежат невини луѓе-невини родители“, се вели во соопштението на Здружението.

Протестите продолжија кон Кривичниот суд.

SHARE