Компромис да, но без притисоци за решавање на спорот со името, вели Меркел

epa06549949 Prime Minister of the former Yugoslav Republic of Macedonia Zoran Zaev (L) and German Chancellor Angela Merkel talk to media during a joint press conference at the Chancellery in Berlin, Germany, 21 February 2018. The first bilateral meeting between Zaev and German Chancellor Merkel took place on the sidelines of the EU-Western Balkans Summit in July 2017. EPA/HAYOUNG JEON

Компромисите се секогаш болни и тука треба да се најде патот до решение. Тоа е дипломатска уметност и не треба за тоа да се зборува на прес-конференции,туку зад затворени врати“, изјави Ангела Меркел на денешната прес-конференција со премиерот Зоран заев во Берлин во врска со грчко-македонските расзговори за разликите околу името.

„Јавните изјави може да штетат и им верувам на двете страни дека ќе бидат внимателни“ , рече канцеларката.

Германската канцеларка вели дека проблемот со името треба да се реши, но според неа, притисок во преговорите не е многу од корист. Меркел уште додаде дека има впечаток дека по подолго време, за првпат двете страни имаат интерес за решавање на ова прашање и тоа е добар предуслов,

На прашањето да посочи година кога би се случил влезот на Македониа во ЕУ, Меркел рече дека тајмингот е кога ќе биде постигната зрелост.

„Има предлози и услови на ЕК и не би сакала да кажувам датум, туку тоа зависи од брзината колку зејмјата ќе ги исполни условите“, рече Меркел.

SHARE