Неќат да чујат за „Македонија“, инаку Независни Грци немало да гласаат

Партијата Независни Грци, коалицискиот партнер без кој Владата на Алексис Ципрас нема мнозинство во грчкиот Парламент, нема да поддржи договор меѓу Атина и Скопје ако во името на соседот биде вклучен терминот „Македонија“, соопшти портпаролката Мадалена Пападопулу.

„Причината е тоа што употребата на името ‘Македонија’ поттикнува иредентизам во Скопје. Од друга страна, се чини дека е многу тешко, па дури и неизводливо, скопскиот премиер Зоран Заев да ја убеди заедницата што ја сочинува државата дека треба да се променат името и Уставот“, изјави таа за грчката државна новинска агенција АНА-МПА, додавајќи дека ним како партија им се неприфатливи и изведени зборови во името на северниот сосед што во себе ги го содржеле зборот „Македонија“.

„Атина не е страната на која ѝ се брза во изнаоѓањето решение“, нагласи таа и предупреди дека „Скопје и Албанија треба да сфатат дека Грција е клучната држава за нивната европска перспектива“.

 

SHARE