Женската ракометна селекција на Македонија во Торншав го имаше одлично второ полувреме (прими само 8, а даде 15 гола) во третиот настап во групата 3 од квалификациите за Европското првенство кое на крајот од годинава ќе се одржи во Франција. Затоа тој е успешен и заврши со победа против Фарските острови од 22-15.

Победата доаѓа по пауза од пет средби, сите со порази, а успешниот од може да продолжи бидејќи со истиот противник се соочуваме и в недела во Скопје. Што се однесува до борбата за првото место во нашата група: Србија-Шведска 30-23.

SHARE