Даниеле Де Роси потпишал нов три годишен договор со Рома уште минатата недела, но на негово барање, тоа сакал се биде објавено по испраќањето на Франческо Тоти во пензија. Откако легендата е испочитувана во неделата денеска на Олимпико беше објавено дека 33 годишниот Де Роси останува нови три години и практично до крајот на кариерата.

Даниеле Де Роси е во Рома од дете, тој никогаш не замина од клубот во кој во првиот тим беше вклучен уште во 2001. година За волчицата до сега има одиграно 526 меча и дадено 59 гола, а за селекцијата на Италија има 112 меча .

SHARE