Доаѓа летото, а со него и прекрасното освежување кое е омилен десерт на голем број луѓе – сладоледот. Токму затоа, ви нудиме интерес рецепт за правење на сладолед. Може да го направите со секакво овошје кое го има во текот на летото. Нашиот предлог за денес е сладолед со јагоди

Состојки:
-1 засладено кондензирано млеко
-2 лажички шеќер
-1/2 шолји млеко
-1 сад свежи јагоди
-2 лажички сок од лимон

Подготовка:

Измешајте 4. последни состојки во голем сад додека не се спојат заедно. Ставете ги јаготките, сокот од лимон, млекоти и шеќерот во миксер и миксајте додека не се спојат. Потоа полека ставете млеко во смесата и продолжувате да миксајте додека не добиете смеса која веднаш потоа ја ставате во фрижидер и ја оставете ја да замрзне.

SHARE