Убиени двајца во нов напад на Универзитет во САД

Најмалку две лица загинаа кога напаѓач отворил оган во зградата на универзитетскиот кампус во Маунт Плезанс во државата Мичиген, пишува Fox News.

Полицијата трага по , опишан како 19 годишен афро-американец кој е „вооружен и опасен“.

Пред десетина дена, 19-годишник  уби 17 ученици и рани многу други во улилиште во Флорида.

Американскиот претседател Доналд Трамп, о кој се бара контрола и намалување на оружјето во земјата, во врска со тој случај изјави:

„Кога би имале наставник кој е добро обучен и вооружен, тој би можел многу брзо да го прекине нападот“, рече американскиот претседател.

По масакрот во кој 19-годишниот маж уби 17 ученици и рани многу други, американската јавност бара конечно да се направи нешто за контролата на оружјето до кое многу лесно се доаѓа во Америка.

 

 

SHARE