Арсенал го победи Челзи со 2-1 и го освои ФА купот на Англија. Санчез и Рамзи погодуваа на Вембли за Топџиите, а Диего Коста за сините од Стенфорд Бриџ кои останаа на 7 славја во ова натпреварување и не успеаја да ја освојат двојната круна.

За Арсенал ова е 13. пехар во ФА купот и тој, за тренерот Арсен Венгер може да значи нов договор и останување на Емирати стадионот за нова 21. сезона.

 

SHARE