Академик Ќулафкова: Папата не избриша и претвори во безличен склоп на култури

Само кога ќе помислам каква ценета култура бевме и во што ни ја претворија, не можам да се помирам! Ни да им простам на рушителите! Никогаш”, пишува во реакција на обраќањето на Папата Франциск, академик Катица Ќулафкова која апелира граѓаните да ја видат и чујат и пораката до Бугарија.

Порано папите слично се обраќаа на двете земји, сега Македонија е исклучена од старата словенска и античка цивилизација. Папата Франциск воопшто не споменува дека светите Кирил и Методиј се дел од македонското наследство.

Според Ќулафкова сега за Ватикан сме “Никој и ништо”.

Во посланието до земјава Папата ниту еднаш не употребува Македонци или Македонски што се случува за прв пат во историјата.

Според Ќулафкова само една бегла споредба меѓу пораката на папата Франциск до нашата земја и пораките од блиското минато на претходните папи е доволна за да се види бруталната деградација на македонскиот народ и неговата културна историја и држава.

“Порано се обраќаше папата до Македонија како лулка на словенската писменост. Сега сме новокомпониран и безличен склоп од култури кој треба да се отвори, братски, кон нов прилив на разлики, мигрантски и други”, вели Ќулафкова која беше една од само неколку македонски академици што се спротивстави на проектот за промена на името и идентитетот на Македонците.

SHARE

18 Коментари

 1. Do t.n. aKADEMIK ! QUO VADIS ? Prvo ODKRI koja SI i shto SI — Pred da se osudis da go kritikuvas ZAMENIKOT na PETRUS ! Pa ushte so tituliranje . TI jadna PACHAVRO pred TOJ chovek klechat preku EDNA MILIARDA lugje ali EDNA t.n. AKA demka postanata so DIGANJE noze koja saka da bide ANTICKA – SLOVENKA bara od NEGO da ja PREVRTUVA istorijata . Odi i O B E S I SE !!!

 2. Папата не избриша ! !! зарем очекуваре од педерски ВАТИКАН да има нешто човечко.. СВЕ таму е педерштана и умноболни фашисти МУСОЛИНОВИ БРАЌА ЧВО СИТЕ ДОСЕГАШНИ ВОЈНИ ВАТИКАН бил вмешан и бил за што поголеми и подолги војни истијот случај е и со МАКЕДОНИЈА да се уништи една држава (мала) е тоа е успехот на фашистички -мусолиново ропство
  Ватикан било и ќе остане подржувач на војните!!!/??

  • Do NEKNI molevte kako PIZDI toj VATIKAN da ve priznae i plukavte prottiv SLAVJANSTVOTO ! JUDI kade da VI ispratam 30 Paricki !!!

 3. А ти грозду габросан оди лижиму кур на онај мајмун педерски ..клекни и лижи сестра ти ебам

  • Jas SUM — SLAVJAN i kako TAKOV ja SAKAM — MOSKVA i BEOGRAD ! A Shto se odnesuva za sestra , imam brat , koj debelo ke TE plati za da MU go ISPUSIS !!!

 4. Затоа никој да не му отиде на плоштад, нека држи миса на кучињата скитници.

   • А ти си од кучињата скитници?
    И пвеќе да не одговараш на мои коментари.

     • Мајмун е тој педерот што почнал да те прави па не те доправил, затоа си семе смрдено северџанско.
      Племето и семето северџанско да ти се сотре.

 5. Она копиле што го клепал е вистина крив ЗОРАНЕ!!! го има оставено недоклепано суштество ниту мајмун ниту хиена ова ти е створењена ЗОРАН ЗАЕВ креминалец будала, умноболен предавник со еден збор ЖИВОТНО СОРОСОИДНО КОМУЊАРСКО !!

  • Vo OVAJ moment ja slavam POBEDATA na KURAC — PATRIOTITE ! Pushite ponatamu PICHKA VI MATERINA !!!

   • Крвта предавничка да ти ја ебам. Племето и семето северџанско да ти се согре.

     • Крвта педерска да ти ја ебам.
      Племето и семето се ерџанско да ти се сотре.
      🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕

     • Ти умоболно копиле смрдено северџанско можеш само како џукела (впрочем и тоа си) да џавкаш и да се криеш во шупакот на црпнатиот и од време на време да искочиш малку да се лубрикантираш и да ја свиткаш кичмата.
      Племете и семето ГМО да ти се сотре.🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕

Comments are closed.