Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел, изјавиl дека доколку може на претседател на Македонија да му се дава легитимитет со 40 отсто излезност, може и на ваков важен процес како што е референдумот.

Вицепремиерот уште додал дека Македонија неповратно се движи кон ЕУ и дека нема назад, пренесе Фокус.

Османи во Брисел ја предводи македонската делегација на почетокот на скрининг процесот како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија.

SHARE

Comments are closed.