Група граѓани бараат Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, да испита како биле исплатувани и дали биле законски огромните хонорари, кои ги добивале сите вработени во СЈО покрај, дознава ТВ Алфа.

Во кривичната пријава до која дојде Алфа, покрај шефицата на Специјалното обвинителство Катица Јанева, опфатени е и целиот состав СЈО и се бара додека Обвинителството истражува, на обвинителите од СЈО, да им се забрани да ја вршат својата работа, но и да завршат во притвор.

Од Обвинителството потврдуваат дека била поднесена кривична пријава, која била распределена на постапување кај јавен обвинител, јави ТВ Алфа.

SHARE