Американската амбасадорка даде рок за одговор на обвиненијата за рекет

САД бараат соодветен одговор од македонските институции за случајот Рекет.

Одговорот треба да биде даден веднаш односно “сега”, смета амбасадорката на САД во Скопје.

,,Како што рековме претходно, ова се сериозни обвиненија за кои е потребен сериозен одговор, темелен, транспарентен и навремен. Сега е време Северна Македонија да покаже заложба за придржување кон владеењето на правото”, порачува на Твитер американската амбасадорка Кејт Брнс која го цитира еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

SHARE