Анкета: Ердоган, Меркел, Путин – најпопуларни за Македонците

epa07492695 Turkish President Recep Tayyip Erdogan listens during a signing ceremony following his talks with Russian President Vladimir Putin (not pictured) in the Kremlin in Moscow, Russia, 08 April 2019. Turkish President is on a working visit to Russia. EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Анкетата на истражувачката агенција БРИМА, членка на Gallup International, покажува дека 60 проценти од испитаниците во земјава имаат благонаклоно или донекаде благонаклоно мислење за турскиот претседател Ердоган.

Нешто помалку или 54 отсто од анкетираните се изјасниле за германската канцеларка Ангела Меркел, покажала анкетата спроведена на 1.210 испитаници, во домот на испитаникот,

На трето место е Путин зз кој позитивно мислење имале 47 % од анкетираните, следи Трамп со 42 отсто, а на последно место е претседателот на Франција Емануел Макрон за кого 21 процент од испитаниците дале позитивно мислење и 63 отсто се изјасниле дека се неблагонаклонети кон него, пренесе „Плусинфо“.

SHARE