Анкета: ВМРО-ДМПНЕ со 6 отсто предност пред СДСМ!

Околу шест отсто е разликата во рејтинзи меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во корист на најголемата опозициска партија во Македонија, покажала анкета на ИПИС, спроведа по нарачка на „Јуроп Електс“ (Europe Elects).

Истражувањето било спроведено од 14 до 17 септември, годинава, односно пред фијаското на владата на Зоран Заев и СДСМ во Брисел во однос на датумот за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија.

Анкетирани биле 1.209 испитаници, а од нив 42,6 отсто дале поддршка за ВМРО ДПМНЕ, додека за СДСМ 36,6 отсто.

SHARE