Апасиев до „тиранинот“ и „квислинзите“: Ќе го папате без Указ

Професорот на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, Димитар Апасиев, го жали „дечкото од ‘Службен весник’“ и на власта ѝ порачува дека „ќе го папа без Указ“ за бесправното објавување на Законот за употреба на јазиците без потписот на претседателот Ѓорге Иванов.

„Дај бе не им паѓајте на националистичките провокации на ДУИ. Без претседателскиот потпис, т.н. Закон за двојазичност е обично парче хартија во кое можете да си ги виткате теглите од ајвар или зимница. Игнорирајте го! Никого не обврзува. НЕ ВАЖИ.

p.s. Само жал ми е за дечкото од Службен весник… Ќе нае*е со казна затвор кога ќе падне Тиранинов 😉

p.p.s. А за тие шо се праите правници ко Фрчко, еве ви ја Одлуката на Уставен суд од 1998, коа Тито Петковски исто вака се курчеше коо сеа Таљат од УЧК и за прв пат у нашата правна историја објави закон без потпис на Глигоров. Ова е втор пат. 😉

НАРАВОУЧЕНИЕ: #ЌеГоПапатеБезУказ“, напиша членот на Президиумиот на партијата Левица на својот профил на Фејсбук.

На коментарот под неговиот пост „професоре, ова е кристално јасно, ама имајќи го предвид „владеењето на правото“ и нивниот однос кон правото, не ме чуди да биде премолчено ова…“, Апасиев со одговор: „сега да… но, нема вечно да владеат квислинзиве. Ќе дојдат и нашите пет, ама ќе траат десет“.

SHARE

4 Коментари

  1. Дај бе носете го овој лудак Апасиев што побрзо во лудница! Што сака будалава да каже? Дека Иванов може да го крши Уставот и да одбива да го потпише законот, а законот да стои затоа што така му текнало на Иванов? Ако некој е должен да ги снабдева со вода граѓаните, а тој одбива да ја исполни својата должност, зарем граѓаните треба да умрат од жед?

    • Е зошто така веднага скокаш на задните нозе?!
      Што те погоди толку? И овде не се работи за Иванов туку за командант Љоапата и некој имбецил во сл.весник затоа што вршат повреда на Уставот и законите. Знам дека ви смета Иванов, ама има процедура за тоа, добро сеа не сте вие баш по процедурите, отповикување па повикување на одговорност и слични глупости, затоа што ако некој треба со вода да ги снабдува “граѓаните“ а друг им се моча во водата и тоа не е добро.
      Изгледа овој Апасиев ја погодил работата па те тера вака, ако ќе ти помине, кај и да е шинтерот ќе помине па ќе ве собере, не се секирај или ќе поминеш со стерилизација или ќе добиеш комплетен третман со еутаназија.

  2. – Не *еден* туку 101 можете само гомна да им јадете на Апасиев и Иванов . На *еден* и сите со такво размислување цело *ДУИ* се женско да ви го еб*т за да станете 24 каратна СЕВЕрџанска хунта !

Comments are closed.