Професорот Димитар Апасиев се огласи на социјалните мрежи по најавата дека на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ѝ се заканува оставка, а на тоа цврсто стои техничкиот премиер, Оливер Спасовски.

Причинта ае што се појавила на прес-конференција пред таблка во Министерството каде што пишувало Република Македонија. Официјална Атина реагирала на ова со Нота.

Никола Димитров го осуди чинот.

Заменикот МНР Жерноивски, изјави дека Македонија , согласно преспанскиот, немала обврска да ги менува таблите.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски оцеени дека тоа било противуставно, земајки си ингеренции на Уставниот суд.

„Ај не нè правете будали у здрав мозок. Рашела не ја разрешуат заради „Северна“, туку оти и ги откри сите гомнарии на пресветата Царовска“, напиша Апасиев на Фејсбук.

SHARE