Граѓани, утринава испратиле информации до медиуми дека патот  Штип – Миладиновци е затворен, а тешка градежна машина била поставена на самиот почеток од автопатот, пишува порталот „Фактор“.

И од АМСМ денеска предупредија да не се користи автопатот.

Според првични најави, автопатот требаше да биде пуштен денеска, но чера министерот за транспорт соопшти дека тоа ќе биде наскоро – без да прецизира датум.

Министерот рече дека се неопходни уште некои безбедносни проверки.

Автопатот дог 47 километри чинеше 206 милиони евра, кредит од кинеската банка „Ексим“, а изведувач беше кинеската компанија „Синохидро“.

SHARE

2 Коментари

  1. Отворањето ќе биде пред изборите, као видете што направија Заев, Пендаровски и останато друштво од хунтата со помош на НАТО. Иако вистината е спротивна.

Comments are closed.