Боки 13 против Ден Дончев и Филипче

Бојан Јовановски ќе се приклучи кон кривичната пријава за поранешниот директор на Фондот за здравство и за актуелниот министер Венко Филипче во случајот „Димаед“.

Тој вчера изнезе нови детали за овој корупциски случај за кој тврди дека во него е замешат и Јавната обвинителка Вилма Рускоска.

Јовановски побара надлежен јавен обвинител да го повика да даде исказ за да каже се што знае за овој случај.

Вера Иванова лани во септември поднесе кривична пријава против министерот за здравство Венко Филипче и против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев. Таа тврди дека ја оневозможувале продажбата на странски инвеститор со што предизвикале од десетина милиони евра.

SHARE