Бојко Борисов сакалда си даде оставка, но неговите коалициони партнери не го дозволија, јавил дописникот на Би-би-си за Бугарија.

Приходите во Бугарија за последните 10 години се зголемија 3 пати и БДП – 2 пати. Ова го изјави за Би-би-си од страна на министерката за труд и социјална политика Деница Сачева.

На изјавата на дописникот на медиумите во Бугарија – Красимира Хендри дека „Според Транспаренси Интернешнл Бугарија е најкорумпираната земја меѓу 27-те земји во ЕУ“, Сачева одговори дека „Проблемот со корупцијата не е „неменлив “, туку дека е „Дневна битка“, додавајќи „сега се снаоѓаме“.

Извештајот на Би-би-си заклучува дека владата на Бугарија се чини дека не е подготвена или во состојба да ја промени ситуацијата и не е заинтересирана за мислењето на антивладините протести, и покрај барањата за судска реформа и предвремени парламентарни избори, пренесува БГНЕС.

SHARE