Поранешниот премиер Владо Бучковски прогнозира дека на претседателските избори во мај, СДСМ ќе победи во првиот круг откако ќе освои 100.000 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ.

„ВМРО-ДПМНЕ сега го испитува рејтингот на своите кандидат и таму не гледаме дека е профилиран кандидат кој однапред би имал сериозна поддршка“ вели Бучковски во интервју за Канал 5.

Можно е по првиот изборен круг, кога би била разликата според мене повеќе од 100.000 гласа за кандидатот на СДСМ, затоа што сум убеден дека СДСМ ќе биде фаворит на овие избори, без разлика кој ќе биде кандидат од оние кои се споменуваат во јавноста, тогаш ќе биде голема дилемата кај ВМРО-ДПМНЕ дали да учествуваат во вториот круг за да биде исполнет цензусот. Во спротивно тивкиот бојкот ќе значи рушење на претседателските избори.

Бучковски вели дека варијантата на Владата да се бира претседател во парламентот, требало да биде промовирана не како резултат на неуспешени претседателски избори, туку како решение кое одговара на Уставот и на приликите во Македонија.

На видеото по 8 минута

SHARE

2 Коментари

  1. ЕВЕ УШТЕ ЕДЕН АБОЛИЦИРАН. ИАКО СО ЗАДОЦНУВАЊЕ, НО СЕПАК ВЛАСТА ГО ЦИЦА БИДЕЈЌИ МУ ГИ ЗАПРЕА ТЕНКОВСКИТЕ ДЕЛОВИ. ПОВЕЌЕ ОД СРАМ Е ДА ОВОЈ ЧОВЕК ЗБОРУВА ЗА Р. МАКЕДОНИЈА КОГА ВО 2004 БЕШЕ ТЕПАН ВО СТРУГА ОД СДСМ ЗА ТАКВАТА ТЕР. ПОДЕЛБА НА МАКЕДОНИЈА КОЈА БЕШЕ ЗВАНИЧНА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА НА Р. МАКЕДОНИЈА. ВРАЌАЊЕ НАЗАД НЕМА, ТОЈ И ТАКВИТЕ ИМ ЈА ПОТВРДИЈА НА АЛБАНЦИТЕ ДЕКА СЕ ПОВЕЌЕ ОД 17 % И ОД ТОГАШ ПА НАВАМУ ОД НИВНИ ПРИЧИНИ НЕ САКААТ ПОПИС. ИДНИОТ ПОПИС НЕМА ДА ИМА ГРАФА НАЦИОНАЛНОСТ МАКЕДОНЦИ, БИДЕЈЌИ СО УСТАВ НА СМРДСМ ОВАА НАЦИОНАЛНОСТ СЕ УКИНУВА. ЕТЕ ДО КАДЕ ОДАТ ДОСТРЕЛИТЕ НА ТАКВИТЕ, НЕ СЕ ОД ВЧЕРА ТУКУ УШТЕ ОД ПРЕД 15-20 ГОДИНИ. ЧЕСТИТО СТАРА .49.ГОДИНА

  2. istata Matematika ja spremaat a toa e da gi podelat paj Makedoncite a Albancite da gi ucenat deka ako pobedi SDS tie ce dobiat se shto sakaat ..Pazarot e jasen i sigurna im e pobedata zatoa shto Makedoncite dokazhaa deka se najglup narod pa mozhe da si igraat kurtashak so niv ..znaci pak SDS racuna minimum 350 000 Makedonci i 350 000 Albanci toa se 700 000 glasovi so koi nosat sigurna pobeda vo prv krug bez inzhinering..Vo ovie 350 000 Makedonci se opvateni site Pederi Makedonski site kriminalci koi imaat nekakvo delo za koi se plashat da ne odat vzatvor. i site politicki lopovi koi se vrabotaa na komanda od novata vlada ..Zatoa Makedonci pripremete se na totalen poraz i zaguba na site prava da zhiveete kako narod. Edinstven spas e ako site Makedonci izlezat da glasaat i glasaat protiv kandidatot na SDS i soberat 750 000 glasa

Comments are closed.