Костовски за Еуростандард банка: Дефинитивно тука се работи за заговор

Бизнисменот Трифун Костоски, во вечерашната емисија „Само интервју“ на Канал 5, вели дека стечајот на Еуростандард банката чиј сопственик беше бил...

Гошев: А зошто ќерката на Трифун Костовски депонирала милиони во конкурентска банка!

„Ако се знае фактот дека неговата сопствена ќерка остатокот од неколкуте милиони евра од продажбата на осигурителната компанија ги депонирала во...

Героски: Зошто Германците јадат „Мамас“ ајвар од Р. Македонија, а ние од Северна Македонија?

Порталот ДоказМ објави интересни фоторафии, од кои научив дека мојот омилен ајвар „Мамас“ се продава и во Германија.

Компанија на Силјан Мицевски доби тендар од 6,4 милиони евра за ископ на јаглен...

Битолската градежна компанија „Пелистер“ доби тендер за ископ на јаглен и јаловина во кругот на РЕК Битола вреден 6,4 милиони евра од...

Пак платежни картички, но сега за самохрани родители и за пензионери со ниски пензии

Самохраните родители и пензионерите со ниски примања, кои не беа опфатени досега, ќе добија платежни картички во рамките на четвртиот пакет мерки...

Короната затвора текстилни фабрики!

Намалените порачки принудија неколку конфекционери во земјава да стават клуч на погоните, веќе се затворени неколку конфекции во Штип и...

И Италија, шеста по жртви од Ковид-19, со помал пад на БДП од Македонија

Што значи падот на бруто општествениот производ на Македонија од 12,7 проценти во вториот квартал годинава покажува споредбата со Италија, чија економија...

Стопанска банка А.Д. Битола со фантастични 1.454 отсто раст – на клиентите им нуди...

Стопанска банка а.д. Битола ќе им понуди на своите клиенти ново одложување на кредитните рати. Банката ќе им излезе во пресрет на...

Германски политичари бараат Герхард Шредер да замине од челната позиција во „Газпром“

Политичарите од германската Христијанско-демократска унија (ХДС) и од Зелените, го повикаа поранешниот канцелар Герхард Шредер да се повлече од функцијата претседател на...

Случајот Навални може да го сопре гасоводот „Северен поток 2“!?

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас предупреди дека доколку нема поддршка од Москва во истрагата за труењето на рускиот опозициски...

Последни вести

Столе Попов со обраќање за паметење на „Браќа Манаки“ – за идентитетот, јазикот, негациите...

Режисерот Столе Попов остави печат врз 41. Меѓународен фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола не само како добитник на наградата...

Пресретнат пакет со отровот рицин наменет за Трамп

Федералното истражно биро (ФБИ) и американската тајна служба, овластени да го штитат претседателот на САД, покренаа истрага за пресретнатиот пакет со отровот...

Бугарски адвокат за Меморандумот: Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни

„Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни“, го коментира бугарскиот адвокат Емил А. Георгиев меморандумот од Бугарија до земјите-членки на Европската унија во...

Градско бара книжевник што ќе решава сè освен јазични проблеми (ФОТО)

Општината Градско бара работник што ќе покрива повеќе теми, како прекугранична соработка, екологија, евроинтеграции и друго, за што вработениот треба да добива плата од...