Трифун Костовски: Гувернерката Бежовска е егзекутор, кој наложил катанец за Еуростандард?

Во својата најнова колумна бизнисменот Трифун Костовски се сомнева дека Гувернерката на Народната банка на Македонија Анита Бежовска е само извршител на наредбата за...

Ако Македонија стане европски првак за 1 вложено евро би добиле фантастична сума

Македонија е земјата чија репрезентација според кладилниците има убедливо најмала шанса да победи на Европското првенство што во јуни и...

Нина Ангеловска се врати на Твитер по 77 дена и доби незгодно прашање

Екс министерката за финансии и иден член на управниот одбор на пребогатиот Телеком Нина Ангеловска се врати на социјалната мрежа Твитер во цели 77...

ТВ 21: Ваучери за туризам се продаваат на Интернет

Граѓани кои не ги искористиле ваучерите за туризам, ги продаваат на Интернет. Иако ги добиле бесплатно - како...

Ќе се продаваат Попова Шапка, Ливадиште, железници, ТЕЦ Неготино, земјоделско земјиште…

Железници и транспорт, Македонски пошти, Еврокомпзозит, Тутунскиот комбинат – Прилеп, Попова Шапка, Ливадиште, ТЕЦ Неготино, земјоделскоиземјиште се дел...

Молк на гувернерката за 13 милиони евра за фирми блиски на Заев

Гувернерката на Народната банка на Република Македонија Анита Бежоска не одговори на прашањето поставено на надзорната расправа во Собранието на која се расправа за...

29 струмички фирми ќариле 13 милиони евра од кредити што не ги вратиле во...

Дури 29 струмички фирми кои имале кредити во Еуростандард банка, од кои едната е „Сараинжинеринг“ на Вице Заев, со години не ги...

149 фирми со кредити во вкупна вредност од 55 милиони евра не платиле ниту...

На 12 август денот на затворање на Еуростандард банка, имало дури 149 фирми со ненаплатливи и тешко наплатливи кредити во вкупен износ...

Гасоводот „Балкански поток“ е готов – ќе проработи ли!?

Изградбата на гасоводот „Балкански поток“ е де факто завршена, а бугарскиот дел од гасоводот е поврзан со гасоводот во Србија, но...

Владата призна еко катастрофа, ги исклучи хидроцентралите

По повеќемесечни апели од јавноста кои ги игнорираше владата донесла одлука хидроцентралите да се исклучат за да остане вода во реките и езерата. Со одлуката...

Последни вести

СДСМ и ДУИ одбија расправа за Бугарија и ЕУ во Собранието (ВИДЕО)

Комисијата за надворешна политика денеска имаше предлог точка за национален консензус за македонско-бугарските односи во контекст на ЕУ интеграциите. Точката не помина со 4 гласа...

Ѓоргиев: Присуството на бугарската војска овде било окупација

Претседателот на македонско - бугарската комисија за историски и образовни прашања Драги Ѓорѓиев во интервју за...

Игор Џамбазов ја дефинира националноста и јазикот на Каракачанов

Колку се апсурдни и неприфатливи барањата од Софија покажува и Шоуменот Игор Џамбазов кој не може да ја премолчи атаката на бугарските власти кон...

Трпешев: „Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас

„Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас. Ние Бугарите дозволивме на фашистите да се здружат со Германците и да не потиснат од...