„На улица“ останаа 120 работници, бугарски газда затвори фабрика во Кочани

Сто и дваесет работници од Фабриката за хартија „Пејпар мил" од Кочани добиле известување од денеска повеќе да не доаѓаат...

Костовски: Гувернерката работела по налог на моќник за “смрт” на Еуростандард

Најнова колумна на бизнисменот Трифун Костовски со наслов: "Еуростандард банка по втор пат" Почитувани читатели, можеби ви станувам досаден, повторувајќи го или ставајќи го акцентот...

Принципот е ист, сè друго се нијанси – Што ветува СДСМ секоја година

Мала анализа на ветувањата на СДСМ во последните 3 години покажува дека истото што сега го ветува партијата за економија и подобар живот на...

Каде „исчезна“ основачот на „Алибаба“!?

Кинескиот милијардер Џек Ма не се појавил во јавност во изминатите неколку недели откако го критикуваше кинескиот државен финансиски систем и...

ССМ: Државните субвенции директно на работниците, а не на алчните газди

Сојузот на синдикати на Македонија нема да отстапи од барањето субвенциите за плати да одат директно на сметките на работниците.

Филипче се пофали со вакцини за само 2925 граѓани дури во февруари

Министерот за здравство прво тврдеше дека не смее да дава информации за бројот на набавени вакцини од компанијата Фајзер но откако сите соседи се...

Тутунарите денеска на протест пред Влада

Тутунарите денеска организираат протест пред Владата, на кој ќе побараат одговори за неисполнетите ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна...

Угостителите бараат една даночна стапка од 10%, а добија три

Од 1-ви јануари 2021 год, наместо една единствена даночна стапка уостителите добија три стапки на данок на додадена вредност,...

Вучиќ утрово на официјалниот старт на „Балкански поток“

Главниот гасовод „Балкански поток“ во Србија, кој испорачува руски гас преку Турција и Бугарија, беше официјално пуштен во употреба утрово.

Како Македонија во Виена загубила 1% од ГАМА а сега и 33 милиони евра...

На 05.11.2019 година во Виена, вицепремиерот и уште еден висок претставник на Владата потпишуваат спогодба со која државата и Макпетрол имаат 50/50 удел во...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...