Ќе има ли „примирје“ наместо трговска војна меѓу Косово и Македонија

Министрите за економија и за земјоделство, како и меѓу директорите на Агенцијата за храна и на Царинската управа на осово и Македонија денеска треба да...

Викенд е, Македонија во понеделник ќе одговори на забраната за компири и мед во...

Министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов во понеделник ќе се сретнат...

Македонија помалку привлечна за странски инвестиции од пред 3 години

Од високото трето во 2016, оваа година Македонија се најде на 18 место на ранг листата на Фајненшл тамјс според...

Косово забрани увоз на компири и мед од Македонија

Забрана на увоз на компири и мед од Македонија наложи косовскиот министер за трговија и индустрија. Мерката,...

Заев ја повика дијаспората да инвестира во земјата

Премиерот Зоран Заев и министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми синоќа се сретнаа со повеќе претставници на дијаспората во Италија,...

Сите за „Рекет“, Заев за растот на БДП: Нашата држава е на добар пат!

Среде кулминацијата на аферата „Рекет“ со денешното објавување на видеото од италијанскиот весник „Ла Верита“, премиерот Зоран Заев се фали на социјалните...

Буревесник: Рашковски фалсификувал документ за Владата да прости долг од 43 милиони долари (ФОТО)

Новинарот Зоран Буревесник Божиновски во писмо - одговор до адвокатот на премиерот Заев открива дека на 23 јули годинава "Генсекот" на Владата Драги Рашковски...

“Марсовец” има прашања до Заев за инвестицискиот бум

Популарниот профил @MartianFromMKD (Марсовец) има многу логични и реални прашања во врска со инвестицискиот бум од 5 милијарди € на премиерот. Прашањата се упатени до...

Алсат М: Браќата Анѓушеви ќе градат хидроцентрала!?

Со согласност на Владата, над девет илјади квадратни метри државно градежно земјиште со непосредна спогодба е дадено под закуп на фирмата МХЕ „Тополки“ од Скопје...

Макпетрол се извини за мапата без “Македонски/а” но не најави запирање на дистрибуција

По бурните критики во јавноста за компанијага Макпетрол која објави мапа каде се изоставени ознаките Македонски пред Македонска Каменица и Македонски Брод, компанијата го...

Последни вести

Зошто Заев чекаше 4 месеци за да влезе УЈП во невладината на Боки 13

„Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот „Рекет", Заев дозволи УЈП да влезе во...

Русковска потврдила: Веродостоен е записникот за изјавата на Камчев објавен од Инфомакс

Новинарот Саше Димовски кој важи за добро информиран кога станува збор  за настаните во македонското пpaвocyдство утринава ја...

Владата дава 780 илјади евра на човек-фирма за да средува државно цвеќе

Контраверзниот договорот со владата го добила фирмата „Триста груп“ и е со времетраење од три години, пишува неделникот Фокус. Според медиумот на тендерот се пријавила...

Фросина Ременска потврди дека новата министерка за финансии има кривична пријава од МВР

Заменик спикерот на македонскиот парламент Фросина Ременски ги потврди информациите на порталот Лидер кој вчера објави дека идната министерка за финансии предложена од СДСМ...