Македонија и Србија наскоро со заеднички железнички граничен премин

Македонија и Србија се пример за заедничка соработка во регионот за отстранување нефизички бариери, смета српската вицепремиерка и министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура...

Македонија меѓу 11 земји со најмногу работници на црно во Германија

Македонија е меѓу 11 земји што се главен извор на работници на црно во Германија, покрај Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија,...

Предистражна комисија за 10 вмешани во скандалот „Новартис“

Грчкиот Парламент одлучи за сите 10 политичари чии имиња се најдоа во предметот во случајот „Новартис“ да се формира предистражна комисија. Комисијата ќе брои 21...

Брат Љубе советник за странски инвестиции на Заев

Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, според извори од неговата партија вчера добил понуда од премиерот Зоран Заев да му биде советник за...

Економскиот раст годинава помал од предвиденото

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека ја намали својата прогноза за економскиот раст на Македонија во 2018 година на 2,8 настотсто наместо 3,2, како...

Меркел: Добрите односи со Русија се стратешки интерес

Германија и Русија треба да разговараат, а за голем број прашања двете држави имаат исто мислење, изјави канцеларката Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со...

Али Ахмети и Муса Џафери го отворија првиот термален Аква Парк во Македонија (ФОТО...

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговиот близок соработник Муса Џафери попладнево беа дел од церемонијата на свеченото отварање на првиот термален Аква Парк...

„Македонија“ само на трговските производи од Грција!

Претседателот на Здружението за индустрија на Северна Грција (SBBE), Атанасиос Савакис, вели дека името „Македонија“ за трговските марки ѝ припаѓа исклучиво на Грција, пренесува...

Скапуваат 5.000 тони сливи – нема откуп (ВИДЕО)

Речиси 5 илјади тони слива скапува на нивите во радовишко, регион кој е најголем производител на слива во државата. Според земјоделците кои вчера излегоа...

Како до една од најценетите професии во Македонија?

"Ако се прашувате на која точно мислиме, ќе ви кажеме најпрво дека се работи за една уникатна и несекојдневна професија. За неа не е...

Последни вести

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F