Македонија четврта во светот според невработеноста кај младите

Според стапката на невработеност на млади лица од 53,9 проценти, Македонија се наоѓа на четвртото место во светот меѓу 135 земји опфатени со рангирањето. Неприкосновено...

Спорот за името важен и за светот на парите

Престижниот Фајненшл тајмс (Financial times) на насловната страна на денешното издание (петти февруари) го стави протестот во Атина, на кој стотици илјади Грци се...

Борисов: Нуклеарката „Белене“ да биде заеднички балкански проект

Бугарскиот премиер денеска во Лондон предложи нуклеарната централа „Белене“ да се изгради како заеднички балкански проект и со европско финансирање. На Инвестицискиот форум за Западен...

Јагма за македонските вина на винскиот салон во Белград

Квалитетот на македонските вина, веќе етаблирани на српскиот пазар, привлече големо внимание на јубилејниот десетти салон на виното „Вајн стајл“, кој се одржа минатиот...

„Исламската држава“ како корпорација – располага со 3 милијарди евра капитал

Терористичката група Исламска држава можеби располага со капитал од околу 3 милијарди евра. Дел од овие пари се вложени во легален бизнис, соопшти француската...

Твит на денот за горивата: Подзапрете го „животот“, сакам да се симнам

Најновото поскапување на горивата во Македонија предизвика бурни реакции и на социјалната мрежа „Твитер“, од кои се издвојуваат две. „+2 денари за #бензините! Подзастанете го...

Кој е овде луд, кој е збунет а кој ќе плаќа

Иако на светските берзи цените на нафтата паѓаат веќе неколку денови по ред македонските цени на горивата растат. Дополнително споредбата на цената на горивата со...

Грант од 45.000 евра за иновација – „ќерамички садови за трпеза“

Во низата понудени иновативни решенија за кои, преку Фондот за иновативна технологија (ФИТР), се доделувале грантови за проекти како „Изработка на нови модни колекции“...

Турски бојкот за американските ај-фони

Претседател Реџеп Тајип Ердоган најави бојкот на американските електронски производи како одговор на економскиот притисок на Вашингтон врз Анкара по затворањето на американски пастор...

Во Бугарија ќе го „чистат“ македонското злато

Инвеститорот „Еуромакс ресорсис“ целата руда што ќе ја ископува од макеодонскиот рудник Иловица ќе ја транспортира во Бугарија каде веќе е одбрана топилница и...

Последни вести

Шверцувале 122 кг. хашиш во ранци во Грција

Тројца странски државјани, двајца по 29 и еден 26-годишен, биле  уапсени во планинскиот регион Теспотија во северозападна Грција и недалеку од границата...

Врховниот командант нема обврска да бара одобрение за унапредувања

Од Кабинетот на претседателот целосно ги отфрлаат тврдењата на Антикорупциска дека со донесувањето на указите за унапредување на армиски старешини, претседателот Ѓорѓе...

Петир: Би сакала следна членка на ЕУ да биде Македонија

Хрватската европратеничка Маријана Петир посакува Македонија да биде следната членка на Европска унија. „Верувам дека ЕУ ќе биде отворена...

Пендаровски контра шефот на својот изборен штаб, но не бара оставка

"Конечно имаме независни институции и пример за тоа е новата Антикорупциска комисија. Ги поздравувам заклучоците и ја охрабрувам комисијата да продолжи независно и професионално...