Трамп посакува банкрот на „Њујорк тајмс“ зашто шири лажни вести

Американскиот претседател предвидува дека „Њујорк тајмс“ и  „Вашингтон пост“ ќе банкротираат по 7 години бидејќи шират лажни вести. „Социјалната мрежа на Твитер со рекордно темпо...

Премиерот ќе избегне прогресивен данок –  има 87.000 денари плата

Даночната реформа, која предвидува оданочување во висина од 18 отсто на нето приходи над 90.000 денари ќе опфати, само 1 процент од граѓаните, околу...

Град Скопје за 200 денари го зголеми субвенционирањето за чистење оџаци

Градот Скопје продолжува со доделување субвенции за чистење на оџаците, со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух и пак објави јавен...

Корона-кризата го погоди и секс-бизнисот

Еден од најголемите европски бордели банкротираше, а причина се мерките кои беа воведени поради пандемијата на коронавирус, јави Би-би-си.

Бугарија бара партнер за изградба на нуклеарка, во игра Србија и Македонија!?

Во Службениот весник на Европската унија, Бугарија објави дека бара стратешки партнер за проектот за нуклеарата електрана „Белене“. Изборот на стратешки...

Трамп ја заострува трговска војна, Кина не му се плаши

Пекинг ја осуди заканата од Доналд Трамп дека ќе воведе дополнителни тарифи во висина од 100 милијарди долари за увоз на стоки од Кина,...

Колку роднини може да апсорбира ЕЛЕМ?

Вработувањето на синот и на братот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, уште еднаш го сврте вниманието на јавноста кон државната компанија ЕЛЕМ...

Култура ќе ги „чешла“ трошоците на Канческа-Милевска

Министерството за култура ќе изврши внатрешна ревизија врз трошењата што ги правела претходната министерка, Елизабета Канческа-Милевска преку службената картичка во период од 2011 до...

Бразилско месо „зачинето“ со салмонела се заканува на Балканот

Влез на повеќе 27 тони пилешко месо од Бразил бил забранет на почетокот мна овој месец во пристанишниот град Драч, Албанија, по забраната издадена...

Бугарија и БиХ со поевтин бензин од Македонија

Возачите во Бугарија и во Босна и Херцеговина купуваат поевтин бензин од тие во Македонија, каде што средната цена е 1,19 евра, шест центи...

Последни вести

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...