Борисов: Нуклеарката „Белене“ да биде заеднички балкански проект

Бугарскиот премиер денеска во Лондон предложи нуклеарната централа „Белене“ да се изгради како заеднички балкански проект и со европско финансирање. На Инвестицискиот форум за Западен...

Македонија петта најмалку посетена земја во Европа лани

И покрај растот на бројот на странските туристи за 23,5 проценти во однос на годината пред тоа, Македонија лани била петта најмалку посетена земја...

Гугл ги дискриминира жените

Три жени кои работеле во Гугл поднеле тужба против технолошкиот гигант, тврдејќи дека на жените им плаќа помалку од мажите за иста работа. Во тужбата...

„Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во САД слична на таа во Македонија

Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во Тенеси, САД, која ќе произведува само автобуси за јавен превоз. „Ван Хол“ веќе долго...

,,Данска” Тевдовски кажува, Заев дополнува, за да биде јасно

Дебата за ребалансот на буџетот. Министерот за финансии објаснува, премиерот Заев дообјаснува и дополнува. И така цела емисија. Овде компилација од неколку такви примери. Видеото на овој линк https://twitter.com/PavelSatevMKD/status/1062835431476264962?s=19

Митови и вистини за професијата контролор на летање од перспектива на еден од поискусните...

Јовица Јовановски, контролор на летање со 20 годишно искуство во Македонија и во Швајцарија. И на двете работни места работи како инструктор по контрола...

Кој е најбогат на светот: Гејтс или Безос

Кратко време во претходното деноноќие основачот на Амазон, Џеф Безос го надмина Бил Гејтс, основачот на софтферскиот гигант Мајкрософт и неколку часа беше најбогата...

Јунската плата во просек пониска за 306 денари

Вработените во јуни во просек земале за 306 денари помала плата што е за 1,3 отсто помалку во споредба со претходниот месец. Просечната нето плата...

Украдената слика на Иван Ајвазовски повлечена од аукција

Сликата на познатиот руски сликар Иван Ајвазовски, украдена во Русија кон крајот на 70. години од минатиот век беше повлечена од аукција во Швајцарија,...

Си-Ен-Ен отвора ТВ канал во Албанија

Албанската градежна компанија „Генер2“ постигнала договор со американската телевизиска куќа Си-Ен-Ен за отворање 24-часовен информативен канал под име А2. Со отворањето на партнерска телевизија на...

Последни вести

Проектот што го водеше снаатa на советничка на Заев со нова шанса за...

Во интервју за Новатв.мк Кристина Керкез снаа на советничка на премиерот Заев, најавува дека на 24 јануари владата односно Фондот за иновации повторно ќе...

Првообвинетите за масакрот кај Смилковско Езеро остануваат во Косово

Министерството за правда на Република Македонија, не може да обезбеди одговор кога првообвинетите во слуќајот „“Монструм“,Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. Ќе бидат испорачани на Македонија.

Груби: Летањето орел е „личен став“

Пратеникот Артан во синоќешното гостување на ТВ 24 го бранеше правото на вицепремиерот Бујар Османи кој објави фотографија на ФБ која тој...

Три грчки партии курбан поради Преспанскиот договор

Гласањето за Преспанскиот договор, како и за гласањето за доверба во владата, води кон распуштање на три опозициски партии кои најверојатно нема да бидат...