Македонија на 68 место на листата на „Форбс“ за водење бизнис

На годинешниов список на магазинот „Форбс“ за држави каде што има најдобри услови за бизнис, Македонија се најде на 68 место.

Директорите на јавни претпријатија ќе добијат заменици!?

Се отвора простор за нови партиски вработувања со законот што го предлага владејачкото мнозинство според кој сите јавни претпријатие ќе добијат заменици на директорите.

Бугарија: 53 отсто вработени земаат 450 лева плата

Заменик-претседателката  на бугарската партија Алтернатива за бугарска преродба (АБВ), Љубомира Ганчева изјави дека 53 проценти од вработените во Бугарија земаат 450 лева...

Анѓушев ја „денфува“ стомилионската штета од квотите на ЕУ за челикот

За разлика од стопанствениците, кои ја проценија штетата на сто милиони евра, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека воведувањето квоти...

И синот на Бучковски се вработил во МЕПСО

Дамјан Бучковски, син на професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и повратник во редовите на владеачката партија СДСМ се вработил во МЕПСО.

Даути: Македонија и Албанија имаат златна шанса да станат еден пазар

Македонскиот министер за странски инвестиции Бардил Даути смета дека Македонија и Албанија имаат златна шанса да станат еден пазар за инвестиции, трговија...

Kaнaдcĸa компанија ќе извезува ĸaнaбиc, oдгледан во Maĸeдoнија и Бугарија

Іntеrnаtіоnаl Саnnаbіѕ Соrр. (ІСС) од Канада ќе одгледува и ќе преработува канабис за медицински цели во Бугарија и во Македонија, а потоа...

Пратениците да ги чека сигурна работа по истек на мандатот!?

Пратениците на кои ќе им заврши пратеничкиот мандат да имаат предност пи вработување по истекот на мандатот, по можност во администрација и на однапред...

Бугари ги полнат хотелите во Македонија и Србија за Нова Година

И оваа година Македонија и Србија се најпосакувана дестинација на граќаните од Бугарија - особено за жителите на Ќустендил - за претстојните...

Хрватите се иселуваат, земјата ќе увезе 63.000 работници

Според официјалната хрватска статистика, по приемот на земјата во ЕУ, во периодот од 2013 до 2016, Хрватска ја напуштиле 102.000 лица, додека...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...