„Фолксваген“ се пишмани, нема да гради фабрика во Турција

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ се откажа од планот за изградба нова фабрика во Турција. Одлуката е донесена по...

Зибери ќе ја решава „дискриминацијата“ во приватните фирми!?

 Кандидатот за премиер на ДУИ, вели дека ако биде избран ќе ја решава дискриминацијата во приватните фирми каде припадниците на помалите заедници,...

БДП на Истанбул поголем од тој на Западен Балкан плус Хрватска и Бугарија заедно!

Сонер Чагаптај, директор на Турската истражувачка програма на Институтот за блискоисточна политика од Вашингтон, изнесе на Твитер податок според кој бруто домашниот...

Тасев: На есен нè чека тешка економска криза

Аналитичарот и бизнисмен Никола Тасев прогнозира тешка економска криза на есен кој што ќе следи после здравствената криза со корона вирусот.

Среде коронакриза, ЕСМ исплатилa K-15 од 2,7 милиони евра!

Наспроти молбите на министерката за финансии Нина Ангеловска до граѓаните за донации во буџетот и зајмените речиси 1,2 милијарди евра за надминување...

Македонските туристи со свој превоз лани потрошиле 114 милиони евра во Грција

Туристите од Македонија што минатата година ја посетиле Грција со сопствен превоз потрошиле 114 милиони евра, покажува истражувањето на Институтот на Асоцијацијата...

Комисијата реши: Се отвораат казината

Отворање на казината, на автомат клубовите и апаратите во обложувалницитенајави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

Македонија трета најсиромашна држава во Европа, според Евростат!

Македонија е третата најсиромашна држава меѓу 37 земји во Европа, според податоците на европската статистичка агенција Евростат за 2019 година.

Стопанска банка а.д. Битола го прошири своето портфолио на производи со уникатна платежна...

Стопанска банка а.д. Битола ја прошири својата понуда на платежни картички со новата Mastercard Business Revolving картичка која е кредитна картичка наменета за безготовинско...

Рекетирал: Кривична пријава за ексдиректор на РЕК Битола

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска од Битола информира дека има кривична пријава за поранешниот директор на РЕК „Битола“, Васко...

Последни вести

Медиуми на албански: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за влада, Еленовски премиер!

Повеќе македонски медиуми на албански јазик објавија дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги финализирале преговорите за формирање влада, повикувајќи се на извори во...

Тачи бара истрага за црни пари од Блискиот исток по влез во владата...

Средбата меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во клубот на пратениците во Скопје донесла конкретно барање како предуслов...

Амбасадата на САД за пресудата за судијата Панчевски: Позитивен чекор напред!

Американската амбасада во Македонија ја поздрави пресудата за поранешпниот претседател на Кривичниот суд во Скопје, Владимир Панчевски, кому Основниот суд во Велес...

Ракометарот Филип Лазаров позитивен на коронавирус

Филип Лазаров, кој за ракометната репрезентација на Македонија има 47 настапи и 133 гола, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од неговиот...