Даниела Арсовска во бордот на Глобалниот комитет на жени-лидери

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска е избрана за член на бордот на Глобалниот комитет на жени лидери. Со бордот...

Лавров: Русија нема да се откаже од гасоводите

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека проектите за гасоводот „Северен тек“ и „Турски тек“ ќе бидат остварени и...

Mосква за американските санкции за „Северен поток 2: Ќе ни забранат да дишеме!

Европската унија, германската влада посебно како и официјална Москва денеска ги осудија санкциите на САД против фирмите вклучени во изградбата на гасоводот...

Американските санкции го сопираат гасоводот „Северен тек 2“!?

Санкциите против компании што работат на гасоводот „Северен тек 2“ на Русија стапија во сила, соопшти Министерството за финансии на САД.Ројтерс јавува...

„Македонски телеком“ на удар во Грција дека сè уште го користи името Македонија

Грчкиот весник „Прототема“ го посочува „Македонски телеком“ за прекршување на Преспански договор, според него, со тоа што и понатаму за маркетиншки цели...

За 200.000 евра, странци ќе добиваат македонско државјанство

Странски инвеститори во Македонија ќе можат да се стекнат со македонски пасош со влог од 200.000 евра, одлучи Владата, а...

Бизнисмените се жалат на правната несигурност и сивата економија

Анкета спроведена во 596 компании во земјава, во рамки на проектот на УСАИД, покажува дека само 13 отсто од компаниите во...

Фирми без вработени лани имале обрт од 200 милиони евра

Минатата година 442 фирми кои имаат само управител, но ниеден н вработен, направиле обрт од речиси 200 милиони евра.

Искусните лекари со највисоки плати во Германија, работниците во кујна со најниски

Со годишна бруто плата од околу 115.320 евра, искусните доктори се најплатени во Германија годинава, објави германскиот деловен портал „Гехалт“.

Прво закон за канабис, па избори, бараат проиизводителите

Производителите на медицински канабис од Здружението „Макканабис“ апелираат до трите најголеми политички партии под житно да ги донесат измените во Законот...

Последни вести

Камчев нуди три милиони евра за да му се врати пасошот

Бизнисменот Орце Камчев, понуди 3 милиони 188 илјади евра вреден имот како гаранција дека нема да бега доколку му биде вратен...

Заев не побарал поддршка од „независните 8“ за законот за ЈО

Осумте независни пратеници негираат дека биле контактирани од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да се обезбедат 80 гласови за...

МОН сака да наметне свој синдикат во високото образование

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска обвини дека ректорите на универзитетите „Свети Кирил и Методиј“ и „Свети Климент Охридски“ прават обид...

Ослободителни пресуди за петтемина обвинети во случајот„Шпион“

Ослободителна пресуда на петмина обвинети во повторената постапка за случајот „Шпион“ изрече денеска Кривичниот суд во Скопје.