Новинар на Алсат раскажува како чесниот Анѓушев фрлал кон новинари

Новинарот Иле Петревски раскажува како вториот човек во владата не можел да ги смири страстите птед новинарите. "На вицепремиерот Кочо Анѓушев не му се допаднала...

Македонските млади генијалци ќе учат од топ платформа на Microsoft

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена...

Од 15 мај по автопат и низ Грделичка клисура до Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека автопатот низ Грделичка клисура на коридорот 10 до Македонија ќе биде отворен за шест дена.

Збогум, Ер Берлин

Воздухопловната компанија Ер Берлин во петокот слета на аеродромот во Берлин за последен пат. Авио-компанијата по речиси четири децении постоење поради стечај ќе престане...

Селски кмет претвора бугарско село во Рај (ВИДЕО)

Кога градоначалниците не крадат, се е можно. Доказ за тоа е бугарското село Чавдар, каде селскиот кмет или градоначалник...

„Герешајмер“ ќе гради фабрика за медицинска пластика

Изградба на фабрика за медицинска пластика во Скопје ќе започне во првата половина од годинава, а произведството треба да стратува во средината на наредната...

Нутела го смени рецептот, љубителите разочарани

Омилениот еурокрем кој се јаде намачкан на палачинки или во моменти на криза, го промени на рецептот. Нутела сега има повеќе шеќер, масти и...

Македонија и Бугарија ќе ги обединат пазарите на електрична енергија

Македонија и Бугарија ги поставија основите за обединување на своите електроенергетски пазари „Ден потоа“, на кои се склучуваат зделки за следниот ден, пишува бугарски...

Полицајците работат во стари униформи

Македонските полицајци носат униформи стари и по повеќе од десет години, алармира Независниот синдикат на полицијата кој побара од МВР итно да набав нови. Претседателот...

Премиерот ќе избегне прогресивен данок –  има 87.000 денари плата

Даночната реформа, која предвидува оданочување во висина од 18 отсто на нето приходи над 90.000 денари ќе опфати, само 1 процент од граѓаните, околу...

Последни вести

Зошто Заев чекаше 4 месеци за да влезе УЈП во невладината на Боки 13

„Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот „Рекет", Заев дозволи УЈП да влезе во...

Русковска потврдила: Веродостоен е записникот за изјавата на Камчев објавен од Инфомакс

Новинарот Саше Димовски кој важи за добро информиран кога станува збор  за настаните во македонското пpaвocyдство утринава ја...

Владата дава 780 илјади евра на човек-фирма за да средува државно цвеќе

Контраверзниот договорот со владата го добила фирмата „Триста груп“ и е со времетраење од три години, пишува неделникот Фокус. Според медиумот на тендерот се пријавила...

Фросина Ременска потврди дека новата министерка за финансии има кривична пријава од МВР

Заменик спикерот на македонскиот парламент Фросина Ременски ги потврди информациите на порталот Лидер кој вчера објави дека идната министерка за финансии предложена од СДСМ...