Триесет денари акциза за литар ракија од домашен казан

Земјоделците кои произведуваат жестоки алкохолни пијалоци ќе смеат во текот на годината да произведат најмногу 1.000 литри. Ова е дел од новиот Закон за акцизи...

Калуѓерки прават профит од близу милијарда долари од марихуана (ВИДЕО)

Калуѓерките од манастир во Калифорнија заработуваат повеќе од 980.000 евра годишно од одгледување на канабис. Со овој бизнис...

Анѓушев доби државен тендер за неговата „Брако“

Фирмата „Брако“ од Велес, каде косопственик е вицепремиерот Кочо Анѓушев доби тендер од државата, објави Алсат М. За речиси 37 илјади евра компанијата треба да испорача...

Време е да се изградат балканските коридори!

Балканските премиери ќе ја претстават својата визија за коридорите 8, 4 и 10 во четврток во Софија на средба на која ќе присуствува и...

Две лица од Македонија дел од група што ја оштетила БиХ за 175.000 евра

Двајца македонски државјани се уапсени во Босна и Херцеговина како дел од деветчлена група од три земји обвинети за организиран криминал, перење пари и...

Брисел бара бесплатна струја за 70 илјади македонски семејства

Социјалните случаи треба да добијат поефтина електрична енергија побарала од владата во Скопје Европската енергетска заедница, јавуваат грчките медиуми. Европската енергетска заедница на владата во...

„Трејдинг економикс“: БДП на Македонија годинава со пад од 2,2 отсто

Македонската економија во третиот квартал годинава забележа раст од 0,2 проценти, споредено со -1,8 отсто во вториот и 0 во првиот, па онлајн платформата „Трејдинг...

Македонија четврта во светот според невработеноста кај младите

Според стапката на невработеност на млади лица од 53,9 проценти, Македонија се наоѓа на четвртото место во светот меѓу 135 земји опфатени со рангирањето. Неприкосновено...

Во државната каса 6 или 130 милиони евра, долгот 45 % или 50 %...

Скриените долгови на држава се поголеми од една милијарда евра, тврди премиерот Заев во врска со состојбата во буџетот. Тој вчера на ТВ интервјуто...

Македонија го има единствениот Мерцедес симулатор во регионот

Возачите на камиони од брендот Мрецедес од регионот во иднина е го користат Скопје како центар за обука за своите вработени. Денеска во Скопје беше...

Последни вести

Тереза ​​Мај вечерва ќе поднесе оставка!?

Политичката драма во Велика Британија добива нови димензии. Британски пратеник за „Скај њуиз“ изјавил дека британската премиерка Тереза ​​Мај ќе поднесе оставка.

Дукоска за минарето во Охрид: Што ќе решаваш, Заев? Кој оџа да ја тресе...

Ана Дукоска, глобална координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“ од Вашингтон, преку Твитер му се обрати на премиерот Зоран Заев за...

Француска ексминистерка се пофали дека ги блокирала Македонија и Албанија за ЕУ!

Натали Лоазо, донеодамнешна министерка за европски прашања на Франција, а сега кандидатка за член на Европски парламент, во интервју за телевизијата РТЛ...

Анкета: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

М Дури две третини од граѓаните сметаат дека пратеникот Павле Богоевски треба да поднесе оставка, покажува онлајн анкета на...