Рама вети доизградба на автопатот „Арбери“ – Дебар 100 км поблиску до Јадран

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од пограничниот град Пешкопеја, во близина на македонската граница кај Дебар, го најави долгоочекуваното продолжување на изградбата на автопатот...

Од јужна Србија одат во Македонија и во Косово за поевтин бензин

Поевтините горива во Македонија и во Косово сè повеќе ги привлекуваат жителите на југот на Србија, посебно од општините Прешево, Бујановац и Врање, да...

„Името“ ги урива грчките берзи!?

Запрениот напредок во олеснување на долговите, неисплатените 1 милијарда евра финансиска  помош за спас, но и застојот во преговорите за името вчера резултираа со...

Макрон „ги тера“ САД од Г7 – Трамп ја кани Русија да се врати...

Доналд Трамп смета дека Русија треба да се врати на преговарачката маса на состанокот на Г7, без разлика дали тоа „им се допаѓа или...

Макрон до Трамп: Никој не е вечен, а Г7 може да стане Г6

Групата на седум најразвиени земји (Г7) е длабоко поделена поради „царинските“ напади на Доналд Трамп врз Европската унија и Канада. Американскиот претседател воведе големи арифи...

Инфлаторната спирала зеде замав во мај

Покрај за минорниот раст на бруто домашниот производ од 0,1 проценти во првото тримесечје годинава, Државниот завод за статистика денеска соопшти и за засилувањето...

Во првите три месеци БДП „скокна“ за 0,1 проценти

Бруто домашниот производ во првиот квартал на 2018 година забележа стапка на раст од 0,1 отсто, објави Државниот завод за статистика. Резултатите се слични со...

Албанија на Грција ќе ѝ отстапи дел од море

На повидок е потпишување меѓудржавен договор со кој Грција ќе ги прошири своите територијални води на 12 милји околу островот Крф во Јонското Море,...

Реакција од ГСОЛ: Тужбата од „Кунико“ за ФЕНИ е оркестиран напад против вистината

„Злонамерната и клеветничка тужба пред холандските судови е оркестриран напад да се дефокусира јавното мислење и извртување на вистината“, се вели во реакцијата на...

Вицепремиерот Анѓушев обвинет за „координирање на киднапирање“

Вицепремиерот Кочо Анѓушев пред суд во Амстердам е обвинет за координација на киднапирање на имотот на фирмата Кунико која има седиште во Амстердам, Холандија. Компанијата...

Последни вести

Преживеа владата на Тереза Меј

Британската влада, предводена од Тереза Меј, го преживеа гласањето за доверба, иницирано од  Лабуристичката партија на Џереми Корбин, откако парламентот вчера  го отфрли договорот на премиерката за...

Најчевска: Мафтање со орли, лавови… е знак на неизживеаност

Професорката Мирјана Најчевска, денеска со уште еден статус на Фејсбук се обидува да им разјасни некои работи околу Законот за употреба на...

Побегнал веќе осуден напаѓач на Зијадин Села?

Никола Војминовски, осуден на 13 години затвор за напад над пратеникот Зијадин Села на 27 април не бил пронајден дома, при рутинската...