Илијевски: Од игрите на среќа летово во буџетот влегле 600 милиони денари

Евентуалните измени на Законот за игри на среќа кои предвидуваат дислоцирање на објектите во кои се приредуваат игрите на среќа и...

„Максигард“ од Виница ќе прави маски достапни за граѓаните

Во услови на досега невидена економска и здравствена криза, тројца пријатели од Виница одлучија да вложат свои лични средства и ја основаа...

Костовски со мистериозно прашање до Гошев за маркици на плоштадот Македонија

Бизнисменот Трифун Костовски со реакција на колумна на екс гувернерот на Народната Банка на Македонија Петар Гошев објавена на Плусинфо.мк. "Една од спомнатите „бизнис-персони“, која...

Потврдено: Фирмата на Мукоски за еден тендер добива 1,3 милиони евра од државата (ДОКУМЕНТ)

Фирмата Атриум од Вевчани каде што сопственик е братот на екс пратеникот Крсто Мукоски, Бобан, пред четириесетина дена добила тендер од владата на СДСМ...

Македонија плаќа најскапа цена на струја во Европа (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ во континуитет со поддршка на македонските граѓани бара враќање на старата цена на струјата. РКЕ заедно со Марко Бислимовски се поставени како инструмент...

Македонија со катастрофално ниво на странски инвестиции (1/2019-6/2020)

Македонија е на дното во споредено со Србија, Албанија и Бугарија според количина на инвестиции од странство за периодот јануари 2019 - јуни 2020,...

Тешки моменти за министерот за финансии Бесими (ВИДЕО)

Тешки моменти доживеа министерот за финансии Фатмир Бесими при учество во емисијата Топ Тема на Телма. Иако поставените прашања беа конкретни и се однесуваа на...

Оптимистичко сценарио – 1 милијарда долари – Дали песимистичкото е “Бог да чува “?

Економски пад од 4,4%, дефицит од 8.4% од БДП - ова е владината проекција за државната каса за 2020 година, која во услови на...

Штедачите на Еуростандард банка бараат закон со кој ќе им се вратат парите

Здружението на оштетените штедачи на Еуростандард банка поднес иницијатива за носење на закон за целосно обештетување и...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија на европското дно за водење бизнис

Секој ден државата тоне и доживува нови порази. Македонија бележи пад за 5 места на листата за водење на бизнис...

Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137

Опозицијата бара посебна комисија за борба против коронавирусот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе...

Коронавирус: 15 починати, 247 нови случаи

Од направени 737 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 од коиж половина во Скопје односно 116.