Државата ќе губи половина милијарда денари годишно ако не го продолжи онлајн обложувањето

За шест месеци откако е донесена уредбата само од услугата он-лајн обложување државата инкасирала 100 милиони денари, вели Васко Илијевски, претседателот на...

АЕТМ: Продолжете ги онлајн игрите на среќа – добро е за буџетот

Интернет игрите на среќа кои беа овозможени првпат со Уредбата со законска сила за примена на Законот за игри на...

„Фактор“: „Пуцко петрол“ го купи земјиштето на поранешна „Алумина“

Голема трансакција се случила пред околу две недели во земјава. По долги преговори, нафтената компанија „Пуцко Петрол“ го купи земјиштето на поранешната...

Заев: Канабисот догодина ќе донесе 250.000.000 евра профит

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција ги искажа плановите на Владата за следната 2021 година, меѓу кои е и легализација на канабисот...

Катастрофален тренд: Објавен бројот на луѓе што останале без работа (ФОТО)

Агенцијата за вработување го објави бројот на луѓе што во моментов бараат активно работа. Нивниот број од почетокот на годинава заклучно со месец ноември е...

(ВИДЕО) Буџет: За 24 месеци секој граѓанин задолжен за нови 1000 евра...

За само две години секој македонски граѓанин преку државниот буџет е задолжен за по нови 1000 евра. Ова го покажува пресметката на "дупките" во буџетите...

Зошто холандската амбасада молчи за наградата на вицепремиерот Николовски

Холандската амбасада во Скопје цели 5 дена молчи за наградата што вицепремиерот Љупчо Николовски ја добил од бизнис асоцијација која според него е холандска. "Ми...

Заев: Десет џиновски компании сакаат да го градат Чебрен

„За проектот Чебрен вреден меѓу 600 и 800 милиони евра пријавени се десет џиновски компании“, соопшти премиерот Зоран Заев...

Најдобриот банкар за 2020 во Македонија останува прв човек на Стопанска банка а.д. Битола

Банкарот кој беше избран за најдобар банкарски менаџер во Македонија, Владимир Ефтимоски, повторно е избран за претседател и член на Управниот одобор на Стопанска...

Косово енергетски ги напушти Србија и Македонија и се спои со Албанија

Косово го напушти енергетскиот блок во кој беше со Србија, Македонија и Црна Гора за да се приклучи на Албанија. Почнувајќи од понеделник, Операторот на...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...