ДВ: Лага го дрма „Рекет“!?

Изјавата на бизнисменот Силјан Мицкоски кој вчера е појави во Јавното обвинителство за да го надоплни претходно дадениот исказ во врска со...

Честиташе ли премиерот прв училишен ден со “позајмени” мотиви?

Како и во неколку наврати предходно кога владата во своите кампањи користеше туѓи автораки дела најверојатно и вчера премиерот Заев на учениците и првачињата...

Британија бега од ЕУ, милијардите бегаат од Британија

Се оценува дека најмалку илјада милијарди долари, односно околу 10 отсто од вкупниот имот на британскиот банкарски сектор, 220 банки и финансиски...

Во Русија задржани 24 тони мувлосан пармезан од Македонија

Експерти на дирекцијата за контрола на храната „Росселхознадзор“ од Санк Петербург не пуштија во градот мувлосано македонско сирење пармезан, со вкупна тежина...

Новата прва „финансиерка“ дел од скандал тежок 330 илјади евра

Нина Ангеловска, новата предлог кандидатка за министер за финансии во Владата на Зоран Заев е дел од скандалот со доделување на средства преку Фондот...

Министерката Апостолска се збуни и обвини новинар на Алфа ТВ дека не е фер...

Министерката за странски инвестици Зорица Апостолска, во интервју за ТВ Алфа не можеше да каже колку странски инвеститори влегле во Македонија. Откако предходно не успеа...

Путин: Испораките на гас низ „Турски тек“ ќе започнат кон крајот на годинава

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека испораките на руски гас преку гасоводот „Турски тек“ за потребите Турција ќе започнат до крајот...

Лозарите не го даваат грозјето под цена

Од вторник, може да се случи, производителите на грозје да го бојкотираат предавање на грозјето кај сите откупувачи кои нема да ја испочитуваат цената олд...

Нина Ангеловска предложена за министерка за финансии

Нина Ангеловска, сопственичка на платформата „Групер“, ќе биде предложена за нова министерка за финансии, потврди вечерва премиерот Зоран Заев.

Со раст на БДП како досега, Македонија ќе ја стигне ЕУ за 75 години!

Просечниот годишен раст на бруто домашниот производ на Македонија во последните 19 години е 2,8 проценти и со такво темпо таа ќе...

Последни вести

Македонско-француска свадба прилика за презентација на Македонија

Македонија благодарение на својата дијаспора викендов искористи шанса да биде презентирана во француското гратче « La Ferté Macé « Ла Ферте Масе во Нормандија,...

Германија итно увезува медицински сестри – 20 се бараат веднаш

Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот...

Вардар го потопи и Порто и e сам на врвот во групата од Лига...

Европскиот првак Вардар го потврди „брејкот“ во Монпелје и со победата и над Порто од 32:27 во првиот натпревар дома сезонава во...

Во СЈО добивале “надоместоци“ за кои морале да молчат „до крајот на животот“

Тимот на катица Јанева добивал надоместок, понекогаш во висина на плата, поради „доверливоста на нивната работа околу прислушувањето“ а за кои морале...