Американските санкции го сопираат гасоводот „Северен тек 2“!?

Санкциите против компании што работат на гасоводот „Северен тек 2“ на Русија стапија во сила, соопшти Министерството за финансии на САД.Ројтерс јавува...

„Македонски телеком“ на удар во Грција дека сè уште го користи името Македонија

Грчкиот весник „Прототема“ го посочува „Македонски телеком“ за прекршување на Преспански договор, според него, со тоа што и понатаму за маркетиншки цели...

За 200.000 евра, странци ќе добиваат македонско државјанство

Странски инвеститори во Македонија ќе можат да се стекнат со македонски пасош со влог од 200.000 евра, одлучи Владата, а...

Бизнисмените се жалат на правната несигурност и сивата економија

Анкета спроведена во 596 компании во земјава, во рамки на проектот на УСАИД, покажува дека само 13 отсто од компаниите во...

Фирми без вработени лани имале обрт од 200 милиони евра

Минатата година 442 фирми кои имаат само управител, но ниеден н вработен, направиле обрт од речиси 200 милиони евра.

Искусните лекари со највисоки плати во Германија, работниците во кујна со најниски

Со годишна бруто плата од околу 115.320 евра, искусните доктори се најплатени во Германија годинава, објави германскиот деловен портал „Гехалт“.

Прво закон за канабис, па избори, бараат проиизводителите

Производителите на медицински канабис од Здружението „Макканабис“ апелираат до трите најголеми политички партии под житно да ги донесат измените во Законот...

Спречен “извоз“ на 815 тони италијанско ѓубре за Бугарија

Карабинерите на Милано запреле нелегален товар од 815 тони ѓубре кој требал да биде пренесен во Бугарија, објави „Кориере дела Сера“.

Ампева: Тексилните газди ќе пријават загуби за да не дадат К-15!?

Претседателката на „Гласен Текстилец”, Кристина Ампева во интервју за порталот „МКД“ вели дека тексилните работодавци ќе продолжат да манипулираат со...

Во Македонија ќе потече руски гас!?

Извршниот директор на компанијата „Булгартранзитгас” Владимир Малинов во интервју за весникот „24 часа“ соопшти дека Бугарија...

Последни вести

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F