Рудникот „Саса“ в понеделник добива нов сопственик

Македонската Комисија за заштита на конкуренцијата го одобри преземањето на „Линкс рисорсис“ од „Синтрал Ејжа миталс“ за 402,5 милиони долари, со што рудникот „Саса“...

Иефимирида: Бугарија, Скопје и Албанија попривлечни за инвестирање од Грција

Грција „падна“ шест места на светската ранг-листа според можностите за инвестирање во таа земја. Таа е рангирана на 67 место меѓу 190 земји, а соседните...

Супер луксузната јахта на Порше (галерија)

Порше ќе изгради само седум супер-луксузни јахти од 35 метри, каде што богатите ќе можат да уживаат во големи тераси, џакузи, скари и џиновски...

Сите за „Рекет“, Заев за растот на БДП: Нашата држава е на добар пат!

Среде кулминацијата на аферата „Рекет“ со денешното објавување на видеото од италијанскиот весник „Ла Верита“, премиерот Зоран Заев се фали на социјалните...

Блокада: Венецуела остана без бензин!?

Во Венецуела избија нови протести поради недостиг и дистрибуција на бензин, дизел и гас. Војската ја следи дистрибуцијата на гориво на повеќе...

Кој е овде луд, кој е збунет а кој ќе плаќа

Иако на светските берзи цените на нафтата паѓаат веќе неколку денови по ред македонските цени на горивата растат. Дополнително споредбата на цената на горивата со...

Зорпидис: Ципрас во Скопје носи бизнисмени само за декор

Првиот човек на Стопанската трговска комора на Солун која пред два дена одби да учествува во делегацијата што го придружува Алексис Ципрас...

80 тони македонско јагнешко преку Грција влегле во Бугарија

Дури 80 тони јагнешко месо, увоз од Македонија, што не одговара на бугарските и европските стандарди, се дистрибуирани во продавниците во Бугарија,...

Колку литри бензин е една плата во Македонија?

И покрај зголемувањето на акцизите за горивата, Босна и Херцеговина и Македонија остануваат најевтини во регионот, покажуваат податоците за цените на горивата кои на...

Македонија втора по бројот на туристи во Албанија годинава

По Косово, државјаните на Македонија се најбројните туристи во Албанија од почетокот на годинава, покажуваат најновите податоци на државниот Институт за статистика (ИНСТАТ). Од јануари...

Последни вести

Ќе одговара ли советник на Заев и пратеник на Власта за лажна вест?

Пратеникот на владеачката коалиција на СДСМ и советник за мултикултурализам на премиерот Заев Рубин Земон на социјалните мрежи пласираше лажна вест за влијанието на...

Македонско-француска свадба прилика за презентација на Македонија

Македонија благодарение на својата дијаспора викендов искористи шанса да биде презентирана во француското гратче « La Ferté Macé « Ла Ферте Масе во Нормандија,...

Германија итно увезува медицински сестри – 20 се бараат веднаш

Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот...

Вардар го потопи и Порто и e сам на врвот во групата од Лига...

Европскиот првак Вардар го потврди „брејкот“ во Монпелје и со победата и над Порто од 32:27 во првиот натпревар дома сезонава во...