Србија потпишува договор со Евроазиската унија

Србија и Евроазиската економска унија, предводена од Русија денеска треба да потпишат договор за слободна трговија. Министерството...

И Грција по фабриката на „Фолксваген“, за која се мечтаеше и во Македонија

Грција изрази интерес за новата фабрика на „Фолксваген“ планирана за изградба во југоисточниот дел на Европа или во Мала Азија, придружувајќи им...

Новиот Титаник вреди 300 милиони евра (видео)

Титаник ќе заполови одново и тоа следната година кога ќе биде готова копијата на славниот брод потонат пред еден век. Австралискиот милијардер Клив Пламер...

Грција уште поскапа следното лето

Македонските и сите други туристи што наредното лето ќе ја посетат Грција ги очекуваат зголемени трошоци поради воведувањето такса за престој, која ќе се...

„Индипендент“: Како Албанија прерасна во „европска Колумбија“

Во опширен текст насловен како „Европската Колумбија – Како малата Албанија стана седиште на криумчарење на дрога на континентот“, британски „Индипендент“ оценува...

„Лукоил“ ја додели главната премија од наградната игра „Полни, патувај и добивај“

ЛУКОИЛ Македонија ја заврши наградната игра за 2019 година и денеска на свечена церемонија беше доделена главната премија од наградната игра „Полни,...

Македонија ќе добие 86 милиони евра за патишта

Договор за користење на 86 милиони евра за подобрување на македонската инфраструктура беше потпишан денес со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) на...

„Маркарт“ се фали со инвестицијата во Македонија

Германскиот производител на делови за автомобилската индустрија и на мехатроника „Маркарт“ преку претседателот на Бордот, Харалд Маркарт, изрази големо задоволство од резултатите годинава, посебно...

Македонија пред арбитражното тело на Светска банка за „Фени“

Рударската компанија „Кунико рисорсис“ со седиште во Амстердам ја даде Македонија на арбитража пред Меѓународен центар за решавање на инвестициски спорови (ИЦСИД), основан и дел...

Тоа е таа реформа: Ќе настрадаат спортските обложувачи

Од 1 јануари со измените на законот за персонален данок се менуваат и правилата во спортските обложувалници. Имено, со измените, данокот на доход од игри...

Последни вести

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F