Македонија и Србија „нишанат“ на трговска размена од милијарда евра

Македонија и Србија си поставија цел меѓусебната трговска размена во наредниот период да достигне една милијарда евра. За да се случи тоа е неопходно да...

Македонија подалеку од БДП на 15 развиени земји на ЕУ од 1989 година

Според бруто домашниот производ по жител во однос на 15 развиени држави од Европска унија, Македонија во 2017 година била подалеку отколку во 1989...

Македонија втора во Европа по невработеноста на младите

Со 50,1 процент невработени лица на возраст до 24 години, Македонија се наоѓа на второто место во Европа, покажуваат податоците на Меѓународна организација на...

В година ќе се гради заеднички граничен премин Табановце-Прешево

Македонија и Србија во 2019 година ќе почнат со изградба на заеднички граничен премин Табановце-Прешево е договорено на денешната средба на вицепремиерот Кочо Анѓушев...

Фелингер: Македонија има многу подобра економска политика од Грција

Гинтер Фелингер, претседател на организацијата Европејци за даночна реформа, која се залага за рамен данок, прави споредба меѓу економските политики во Македонија и во...

Македонски феферони повлечени од пазарот во БиХ

Од пазарот во Босна и Херцеговина се повлекуваат феферони од македонскиот производител „ДИМ комерц“ од Валандово, благи и лути, во тегли од по 370...

Македонска фирма конкурира за обнова на автопат во Украина!

Педесет компании имаат намера да учествуваат на тендерот за поправка на делови од автопат во Укарина, меѓу нив и градежна фирма од Македонија. Директорката на...

На црната индустрија црно ѝ се пишува (ВИДЕО)

Мерките за ограничен увоз на челичните производи во Европската унија и САД претставуваат закана за компаниите од овој сектор. Митко Кочовски, претседател на Здружението на...

Царина бара советник на директор за плата 45.599 денари

Поради зголемениот обем на работа, денеска Царинската управа објави оглас за вработување на еден извршител- Советник на директорот - на определено работно време до крајот на...

Русија нема да купува јаболка, туку – садници

Русија е најголемиот увозник на јаболка во светот, бидејќи локалните сорти полесно да се расипуваат од оние кои растат во Европа или Кина,а  и...

Последни вести

Законот за јазици испратен во Венецијанска комисија

Укажувањата на Венецијанската Комисија ќе бидат вградени во Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, откако од Владата соопштија дека Законот...

Бошњаковски демантира дека Алиу е советник во Владата

Ова е лажна вест: Во кабинетот на премиерот Заев, ниту во @VladaMK нема вработено ниту ангажирано советник со наведеното име и презиме, ова го...

Освен претседателот и градоначалниците на Тетово, Струга, Дебар и Гостивар да бидат консензуални

Партијата "Македонска Алијанса" на Ѓорѓија Џорџ Атанасовски со писмена реакција за уцената на ДУИ за консензуален Претседател. Атанасовски бара татковината и нашиот народ да не...

Бучковски најави катастрофа на Заев на следните избори

Поранешниот премиер на Република Македонија и професор на Правен факултет Владо Бучковски, во интервју за 1тв повторно најавува дека Заев за тоа што го...