Зоре Темелковски „ќе се фрли од спрат“, ако Фени не проработи за 50 дена

„Гаранција давам јас лично Зоре Темелковски под морална и кривична одговорност ако не биде стартиран Фени  во рок од 50 дена јас лично ќе...

Петстотини најбогати изгубија 128 милијарди долари во само пет дена

Од понеделникот до денес и откако американските акции забележаа пад три дена по ред, најбогатите 500 луѓе на планетата загубиле вкупно 128 милијарди долари,...

Контрамерки од Србија за Македонија ако нема договор за брашното

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љаиќ не ја исклучува можноста неговата земја да воведе контрамерки за Македонија ако не биде надминат...

И Рим сака да ги протера дизелашите

Главниот град на Италија, еден од најзагадените европски градови, планира да ги забрани дизел автомобилите во центарот на градот до 2024 година, најави градоначалничката...

Подобро без Софија во Еврозоната

Под овој наслов, германскиот Зидојче цајтунг, објавува напис за амбициите на Бугарија да се приклучи на еврото. Весникот потсетува дека бугарскиот премиер Бојко Борисов намерава...

Наместо во Македонија, 10.000 работни места ќе се отворат во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во централна Србија доаѓа автомобилски гигант што ќе вработи повеќе луѓе отколку што се вработени во Рударско-топилничарски басен...

Најсиромашните во ЕУ живеат во Бугарија, а најбогатите во Лондон

Жителите на Западен Лондон, Велика Британија, се шест пати (611 насто) побогати од просечните Европејци, додека жителите на регионот северозападна Бугарија се три пати...

Германски гигант ја избрал за инвестирање Србија наместо Македонија!

Почнаа ли големите странски компании да ја заобиколуваат Македонија како дестинација за инвестирање или нешто друго стои зад одлуката на германски гигант да инвестира...

Македонија меѓу земјите со најмал број кираџии

Како и другите земји од Балканот, Македонија спаѓа меѓу европските земји каде најголем број од населението има и живее во сопствен дом, во исто...

Германија ги протерува „дизелашите“

Федералниот суд во Германија пресуди дека градовите во таа земја имаат право да го забранат движењето на автомобили со дизел мотори во урбаните области...

Последни вести

Апасиев VS Фрчко: Шах мат во три реченици

Во фејсбук судирот меѓу двајцата професори Димитар Апасиев и Љубомир Фрчкоски подебелиот крај го извлече екс министерот и поразениот кандидат за претседател во 2009...

ММДЧП бара Кина и Русија да стават вето на промена на името во ОН

По средби со руски и кинески претставници, Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права испратило писма до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и...

Професор од УГД од Штип избран за амбасадор на најдобрите наставници во Ex-Yu

Професорот Кирил Барбареев од Универзитетот Гоце Делчев е избран за амбасадор на најдобрите наставници од поранешните југословенски простори.Ова признание го доделува асоцијацијата АНЕКСЈУ формирана...

Апасиев до „тиранинот“ и „квислинзите“: Ќе го папате без Указ

Професорот на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, Димитар Апасиев, го жали „дечкото од 'Службен весник'“ и на власта ѝ порачува дека...