Зоре Темелковски „ќе се фрли од спрат“, ако Фени не проработи за 50 дена

„Гаранција давам јас лично Зоре Темелковски под морална и кривична одговорност ако не биде стартиран Фени  во рок од 50 дена јас лично ќе...

Петстотини најбогати изгубија 128 милијарди долари во само пет дена

Од понеделникот до денес и откако американските акции забележаа пад три дена по ред, најбогатите 500 луѓе на планетата загубиле вкупно 128 милијарди долари,...

Контрамерки од Србија за Македонија ако нема договор за брашното

Српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љаиќ не ја исклучува можноста неговата земја да воведе контрамерки за Македонија ако не биде надминат...

И Рим сака да ги протера дизелашите

Главниот град на Италија, еден од најзагадените европски градови, планира да ги забрани дизел автомобилите во центарот на градот до 2024 година, најави градоначалничката...

Подобро без Софија во Еврозоната

Под овој наслов, германскиот Зидојче цајтунг, објавува напис за амбициите на Бугарија да се приклучи на еврото. Весникот потсетува дека бугарскиот премиер Бојко Борисов намерава...

Наместо во Македонија, 10.000 работни места ќе се отворат во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во централна Србија доаѓа автомобилски гигант што ќе вработи повеќе луѓе отколку што се вработени во Рударско-топилничарски басен...

Најсиромашните во ЕУ живеат во Бугарија, а најбогатите во Лондон

Жителите на Западен Лондон, Велика Британија, се шест пати (611 насто) побогати од просечните Европејци, додека жителите на регионот северозападна Бугарија се три пати...

Германски гигант ја избрал за инвестирање Србија наместо Македонија!

Почнаа ли големите странски компании да ја заобиколуваат Македонија како дестинација за инвестирање или нешто друго стои зад одлуката на германски гигант да инвестира...

Македонија меѓу земјите со најмал број кираџии

Како и другите земји од Балканот, Македонија спаѓа меѓу европските земји каде најголем број од населението има и живее во сопствен дом, во исто...

Германија ги протерува „дизелашите“

Федералниот суд во Германија пресуди дека градовите во таа земја имаат право да го забранат движењето на автомобили со дизел мотори во урбаните области...

Последни вести

Гордана Силјановска избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори

Со гласовите на 408 делегати кои гласаа „за“, од вкупно 523 професорката Гордана Силјановска убедливо е избрана за кандидат на партијата ВМРО-ДПМНЕ...

Македонското знаме на „НБА Ол стар“ – на патиките на Џеди Осман

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во чест на родната земја Македонија и на Турција, за која настапува, на левата патика го...

Заев прими честитки за поканата во НАТО од Харадинај

Премиерот Зоран Заев и членовите на делегацијата на Владата, во рамките на Минхенската конференција за безбедност се сретнаа со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај.

Реакции во Грција по изјавата на Рама за промена на границите

Грчката опозициска Неа демократија реагираше на коментарите на албанскиот премиер Еди Рама, дека Атина и Тирана разговараатза потенцијални промени на границата, јавува грчки „Катимерини“.