Владата го стопираше Казандол (ВИДЕО)

Договорот за концесија на локалитетот Казандол кој се наоѓа во близина на општините Валандово, Богданци и Дојран е раскинат откако концесионерот не ја исполни...

Помало производството на струја во јануари

Бруто-производството на електрична енергија во Македонија опадна за 29,4 проценти на 510,025 MWh во јануари, покажуваат прелиминарните податоци. Најголем дел од бруто домашното производство на...

Брат Љубе советник за странски инвестиции на Заев

Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, според извори од неговата партија вчера добил понуда од премиерот Зоран Заев да му биде советник за...

Србија со најмногу злато во регионот, Македонија на второ место

Според најновата листа на Светскиот совет за злато, (World Gold Council), најголемите златни резерви во светот с’е уште имаат САД. Со 8.133,5 тони, тие...

САД и Русија остануваат најголеми извозници на оружје во светот

Соединетите американски држави ја зајакнаа својата позиција како водечки извозник на оружје во светот во изминатите пет години, обезбедувајќи околу една третина од светските...

Македонија повеќе извезува отколку што увезува вода

Водата е рангирана како 539 производ со кој најммногу се тргува во светот, покажува анализата на Опсерваторијата за економска сложеност (ОЕЦ). Најголеми извозници на вода...

Македонија е втор најголем трговски партнер на Бугарија надвор од ЕУ

Помеѓу 600 и 700 милиони евра изнесува размената на Бугарија и Македонија  со тенденција да расте во наредните години. Највисока размена имаше во 2011...

Советник на премиерот Заев избран за директор на АМЕРИТ

Стопанската интересна заедница за патен транспорт СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ доби нови раководни органи, кои ќе ја водат најстарата транспортна асоцијација...

Косово го загрозува енергетскиот систем на Европа!

Несогласувањето меѓу Косово и Србија влијае врз целиот енергетски систем на континентална Европа и мора веднаш да престане, соопшти асоцијацијата за транспорт на електрична...

Србија до Македонија: Утре договор за брашното или контрамерки

Ако утре во Скопје не се најде решение за увозот во Македонија на српско брашно, Србија веднаш ќе почне да применува контрамерки, најави потпретседателот...

Последни вести

ИВЗ ѝ се заканува на Владата: Решение за 3 имоти во рок од 10...

Поглаварот на ИВЗ, Реисул-Улема Х. Селејман ефенди Реџепи испратил писмо до претседателот на Собранието, до претседателот на Владата и до Комисијата за односи со верските...

Помпео: Бог го пратил Трамп да го спаси еврејскиот народ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека е „можно“претседателот Доналд Трамп да бил испратен од Бог за да го спаси еврејскиот народ...

Власта и опозицијата не постигнаа договор за СЈО

Нема договор за Законот за јавно обвинителство меѓу власта и опозицијата, откако не беа прифатени барањата на ВМРО ДПМНЕ. Од опозициската...

Малите сипаници уриваат рекорди – 104 заболени минатата недела

Бројот на заболени од мали сипаници достигна до 104 изминатата недела. Од нив 74 случаи се од Скопје,...