На Богов му збоктиса од политика, нема да биде гувернер

Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за нов мандат како гувернер на Народна банка на Република Македонија (НБРМ) за да спречи криза поради изборот...

Пуштени во оптек и до четири пати поиздржливите банкноти

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) денеска ги пушти во оптек новите пластични, полимерни банкноти од 10 и 50 денари, истовремено почнувајќи го процесот...

Нема веќе книжни 10-денарки и 50-денарки

Од утре ќе бидат пуштени во промет првите полимерни банкноти во Македонија, со вредност од 10 и 50 денари. Книжните банкноти од 10 и 50...

Иселувањето млади од Хрватска подраматично од она во Македонија !

Според податоците на ЦИА за 2017 година, Хрватска е меѓу седумте европски држави кои имаат негативна мигрантска стапка: повеќе луѓе се иселуваат отколку што...

Бројот на туристи во Македонија зголемен за 17,3 отсто во првиот кавртал

Бројот на туристи што престојуваат во Македонија порасна за 17,3 проценти во првите три месеца годинава во однос на истиот период лани и достигна...

Според платите, Бугарите поблиски до Балканот отколку до ЕУ

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захериева проценува дека доколку платите во Бугарија продолжат да растат со стапка као лансдската, тие ќе го достигнат европскиот...

Без работа останаа 130 текстилни работнички! (ВИДЕО)

На 130 текстилни работнички од конфекциската фабрика „Македонија гармент индустри“ им било соопштено дека фирмата се затвора. Според Канал 5, сопственик на фабриката е Марсел...

Бугарија инвестирала 150 милиони лева во Македонија од 1941 до 1944 година

Бугарија инвестирала над 100-150 милиони лева во Вардарска Македонија во периодот од 1941 до 1944 година, проценува бугарската историчарка Сија Никифорова од софискиот Македонски...

Бојко Борисов: Нашите бебиња не се Абориџини!

„Кој е тој паметен човек во ЕУ кој одлучил дека бебињата во Бугарија преферираат палмино масло во млекото?“, запршал бугарскиот премиер Бојко Борисов, во...

Заев негира дека фирма на негов брат е ангажирана во РЕК Битола (ВИДЕО)

По  вчерашното обвинување од првиот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски дека фирма на брат на Зоран Заев била ангажирана во РЕК Битола, денес одговори...

Последни вести

Брза интервенција на пожарникарите, извадени децата од лифтот во Ново Лисиче

Со брза интервенција на скопските пожарникари се извадени петте млади луѓе кои десетина минути по 23 часот беа заглавени во лифт во скопската населба...

Деца заглавени во лифт чекаат спас во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром. Откако тие со помош...

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...