Осомничени и 300 лекари за мито во скандалот Новартис во Грција

Многу поовеќе од првичната проценка од 3 милијарди евра се чини дека е загуба во мега-скандалот поврзан со фармацевтската индустрија на Новартис кој предизвика...

Предистражна комисија за 10 вмешани во скандалот „Новартис“

Грчкиот Парламент одлучи за сите 10 политичари чии имиња се најдоа во предметот во случајот „Новартис“ да се формира предистражна комисија. Комисијата ќе брои 21...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...

Украинците се селат во Полска во потрага по работа

Украина во моментов е главен генератор на работници кои бараат подобар живот во европските земји. Според Блумберг,oфицијалните податоци покажуваат дека од 2015 година, земјата ја...

Македонски инвестиции во Индија, во градот на Мајка Тереза

Родната земја на Мајка Тереза сака да инвестира во покраината Западен Бенгал, во градот Калкута каде што живееше и работеше светицата, со цел да...

Македонија сака да инвестира кај што дејствуваше Мајка Тереза во Индија!

Тоа што не му успеа на Субрата Рој во Македонија, таа сака да го направи, но во Индија, каде што има намера да инвестира...

Охридски бисери на саемот во Вировитица

Благодарејќи на семејството Талеви, охридските бисери ќе бидат дел од експонатите и на годинашниот 23. Меѓународен саем за стопанство, занаетчиство и полјоделство во хрватскиот...

Борисов: Со транспортните коридори, Балканот ќе стане бајка

Бугарскиот премиер, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, на која присуствуваше и шефот на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, вчера изјави...

Безмалку милион туристи регистрирани лани во Македонија

Бројот на туристи што престојувале во Македонија во 2017 година достигна речиси еден милион, поточно 998.841, што претставува зголемување од 16,6 проценти во однос...

Привршува изградбата на Трансјадрански гасовод (ТАП)

„Цевките за изградба на Трансјадрански гасовод (ТАП) се споени (заварени) на 80 отсто од рутата на гасоводот во Грција и во Албанија“, се вели...

Последни вести

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска ги прифати принципите укажани од ВМРО-ДПМНЕ и повика да продолжат разговорите на работните групи за предлог текст на новиот...

Мртва трка меѓу Сиљановска и Пендаровски, Река над 10 %

Ако денеска се одржат претседателски избори, 25 % од македонските граѓани би гласале за Стево Пендаровски, 22,4 % за Гордана Силјановска а 10,9...

Вучиќ: Избори во јуни или пролет 2020

Претседателот на Србија рече дека се уште нема конечна одлука за вонредни парламентарни избори кои ги бара опозицијата, но навести дека тие можат да...

Трамп го „подари“ Голан на Израел

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет со кој се признава израелскиот суверенитет над Голанската висорамнина. Овој документ претставува отстапување...