Кога ќе биде укинат роамингот меѓу ЕУ и Западен Балкан

Марија Габриел, европски комесар задолжена за дигитални политики, ќе објави план за укинување на таксите за роаминг помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан...

Македонија на сивата листа на ЕУ на даночни раеви

Македонија се најде на сивата листа на даночни раеви од целиот свет што ја објави денеска Совет за економски и финансиски односи (ЕКОФИН), а...

Македонија ќе користи украински искуства за „чиста“ енергија

Достигнувањата на украинскиот пазар на „чиста енергија“ ќе бидат презентирани во Македонија во рамките на разговорите за идна соработка во областа на обновливата енергија. Претседателот...

Италијански „Либеро“: Македонија нов рај за одмор

Италијанскиот дневен весник „Либеро“ ја претстави Македонија на своите читатели како нов рај за одмор. „Одмор од соништата, само неколку часа лет од Италија, со...

Македонија би ја стигнала ЕУ за две децении со раст од 5 отсто годишно

Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, ќе ги стигне нивоата на приход во Европска унија за две децении ако бележи годишен раст од најмалку...

На аукција мамутски скелет стар 15 илјади години

Скелетот на влакнест мамут стар 15 илјади години ќе бидат понуден за продажба на аукција следниот месец во францускиот Лион. Целиот скелет е висок...

Откако Заев им ја понуди на Русите, македонската зелка тема и во Романија

Откако македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за црногорски медиум посака поголем извоз на земјоделски производи во Русија, конкретно наведувајќи ја македонската зелка, за...

Никој не го сака акварел-портретот на Хитлер

Сопственичка на серија помали, но значајни и вредни акварели го донираше на Холандскиот институт за меѓународна војна, акварел-портретот на Адолф Хитлер, објаснувајќи дека веќе...

Џорџ Сорос во приватна хуманитарна компанија има пари колку економијата на Албанија

Мултимилијардерот крие 18 милијарди долари што американските даночни власти никогаш нема да можат да ги допрат, пишуваат медиумите. Милионерот во приватна хуманитарна организација има доларски износ...

Грчки компании меѓу 200 најголеми во Македонија

Осум компании со грчки или мешовит капитал се на списокот на 200 најголеми бизниси во БЈРМ во 2016 година, објави одделот за економски и...

Последни вести

Николов до ВМРО-ДПМНЕ: Треба да има еден став за името

Лидерот на Македонското движење за меѓународна соработка (ММДЧП) Бил Николов апелира македонската опозиција да има само еден став за името на државата. "До #ВМРО: Единствен...

Калајџиев: Притвори се одредуваат за политички цели

„Може да се сомневаме дека понекогаш притворот што го бараат обвинителите, а судиите го одобруваат од други причини, на пример пропагандни ефекти, политички цели, можеби...

Не му го одзедоа пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Не беше постигната согласност во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски.

Изет Зеќири, претседателски кандидат на Алијанса и на Беса?

Доколку Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат...