Почина човекот што спиел со повеќе од 1000 жени

Хју Хефнер основачот на Плејбој почина во средата на 92 годишна возраст, објави Playboy Enterprises Inc. Хефнер починал мирно од природна смрт во неговиот...

Русија и НАСА заедно во лунарен проект

„Роскосмос и НАСА ја потврдија својата намера да ја искористат Меѓународната вселенска станица како основа за понатамошно истражување на универзумот, како и желбата за...

Продаден најголемиот дијамант „Наше светло“ за 53 милиони долари

Дијамантот од 1.109 карати, кој тежи околу 220 грама, вчера беше продаден од канадската компанија Лукара на луксузната британска продавница за скапоцени камења „Граф...

Најбогатиот човек на Земјата, тргнува против најбогатите

Бил Гејтс, најави дека измислил финансиска технологија за редистрибуирање на светското богатство. Затоа пред неколку години се откажа од Мајкрософт, а неговиот нов потфат во...

Македонија го има единствениот Мерцедес симулатор во регионот

Возачите на камиони од брендот Мрецедес од регионот во иднина е го користат Скопје како центар за обука за своите вработени. Денеска во Скопје беше...

Пронајден накит стар 3200 години

Минатата недела археолозите во женската гробница, во магацинот на Државниот завод за археологија во германскиот Хале пронајдоа сина стаклена лента што починатите ја носеле...

Колкава заработка за пиварниците носи Октоберфест?

Најголемиот светски настан поврзан со пивото кој оваа година во Минхен се одржува по 184. пат беше отворен пред неколку дена и завршува на...

Почина Лилијан Бетанкур, најбогатата жена во светот

„Лилијан Бетанкур почина тивко во нејзиниот дом, на 21 октомври ќе наполнеше 95 години.“ изјави  нејзината ќерка Франсоа Бетанкур Мејерс. Богатството на Лилијан Бетанкур во...

Гугл ги дискриминира жените

Три жени кои работеле во Гугл поднеле тужба против технолошкиот гигант, тврдејќи дека на жените им плаќа помалку од мажите за иста работа. Во тужбата...

Бензинците и дизелашите го возат последниот круг

Кина, најголемиот светски пазар за автомобили, работи на план за забрана на производство и продажба на возила кои користат бензин, дизел и гас. Во Германија,...

Последни вести

Панговски ,,процедурално” до власта: Сами ја миниравте спогодбата со Грција

Македонскиот активист Гоце Панговски преку анализа на Преспанскиот договор открива дека македонската страна истиот веќе го прекршила односно дека го "минирала"."Имам едно „процедурално“ прашање...

Димитров не отфрла кандидатура за претседател

На прашањето на новинарката Славица Арсова дали планира да се кандидира за претседателските избори првиот македонски дипломат Никола Димитров, во интервју за телевизија Сител,...

Гладен сум… ...

Денешната карикатура во весникот „Елефтеротипија“ доволно говори за политиката како замена за „храна“... Но, и за здружените напори на...

“Карма ис а бич” за Саше Аналитико (Статус на денот)

На социјалниве мрежи излезе интересна фотографија на Саше Аналитико и неговата сопруга што на свој начин ја потврдува народната "Кarma is a bitch" или...