Слика на Леонардо да Винчи на аукција за 100 милиони долари

Последната слика на италијанскиот уметник Леонардо да Винчи во сопственост на приватен колекционер ќе се продава во Њујорк на 15 ноември на аукција што...

На продажба последната куќа во која живеeше Пабло Пикасо

Вилата на Азурниот брег, во која Пабло Пикасо ја помина последната година од својот живот, ќе биде понудена на аукција. Куќата и имотот во Мусен...

Доаѓа ерата на ветропарковите на отворено море

Фармите со ветерници на отворено море би можеле да произведат многу повеќе обновлива енергија од оние на копно, веројатно доволно за потребите на целиот...

Минималната пензија во Бугарија скокна на 100 евра!

Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, е категоричен дека владата ќе го истера мандатот откако ги изврши...

Македонија поважен трговски партнер за Бугарија од Русија

Македонија е вториот по големина партнер на Бугарија во поглед на извозот од државите надвор од Европска унија. Поголем удел во бугарскиот извоз од...

Сад од Кинески порцелан продаден за 37,7 милиони долари

900 години стар сад од периодот на династијата Сонг беше продаден во Кина за 37,7 милиони долари, што е нов рекорд на цената за...

Доделени Нобеловите награди за физика и медицина

Нобеловата награда за физика за 2017 година беше доделена оваа година за работа на набљудување на гравитациони бранови, соопштија во Кралската шведска академија на...

Работното време стана неважно, банка отвори дневно – ноќен трезор

Одсега фирмите нема да мора да се врзуваат за работното време на банките за да ги завршат своите финансиски обврски. Еуростандард банка ја воведе 24...

Подморница за милионери

Најновото возило што доаѓа од Астон Мартин е подморница достојна за најпознатиот таен агент. Познатиот британски производител се здружил со Тритон за изградба на...

За шест месеци, 2,8 милиони евра грчки инвестиции во Македонија

Директните грчки инвестиции во Република Македонија достигнаа 2,86 милиони во првата половина од оваа година. Со тоа, Грција е на седмото место меѓу странските инвеститори...

Последни вести

Хани: Пендаровски доби „зелена карта“ за претседателски кандидат во Мала Речица

Тахир Хани, заменик генерален секретар на Владата од редовите на ДУИ вечерва изјави дека Стево Пендаровски легитимитетот и зелена карта за кандидат...

СДСМ: Лупевска не ја кажа вистината за дуелот Пендаровски-Силјановска

Социјалдемократскиот сојуз вечерва побара извинување од ТВ Телма и од новинарката Снежана Лупевска околу конфузијата во јавноста дали вечерва требало да има...

Јоци: Т’нко Стево. Толку ти беше, изгледа. Трет пат нема

Според новинарката Јорданка Ивановска-Јоци, СДСМ се моли да нема цензус во вториот круг од претседателските избори, констатирајќи дека нејзиниот кандидат Стево Пендаровски...

Непотизам при вработувањето на сестрите на министрите Бектеши и Адеми

Сестра на министерот Крешник Бектеши конкурилала на оглас на МЕПСО заедно со 800 лица за 23 работни места,  а за местото самостоен кандидат за кое...