Најинвентивната реклама на светот (видео)

Вистински филм сними компанијата Нивеа за еден од своите производи пред извесно време. Заплет како во најдобрите драми, стотина актери, драма, кулминација за Оскар....

Македонија ги прекинува рекламите на Би – Би – Си и Си – Ен...

Грчката организација „Македонска лига“ објави дека новата македонска влада ги прекинала договорите со британскиот радио - телевизиски јавен сервис Би - Би - Си...

Заев: Нема да ги довршиме „бандитските“ автопати

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниската говорница потврди дека има сериозни пропусти во изградбата на автопатската делница од Кичево до Охрид која државата ја...

Грчка фирма го купува прилепски „Мермерен комбинат“

Грчката компанија „Павлидис С.А. Марбл-Гранит“ ќе биде нов газда на „Мермерниот комбинат“ од Прилеп откако холандскиот доминантен сопственик фирмата „Стоун Воркс Холдинг Кооператиеф У.А.“...

Ќе почекаме за побрзо патување до Охрид и Штип

  Изместувањето на трасата поради грешки во проектирањето и дополнителни трошоци кои што не биле дел од првичниот договор се причините за запирање на изградбата...

Амазон ја презема најголемата компанија за органска храна во светот

Трговскиот онлајн гигант Amazon ќе го преземе ланецот супермаркети Whole Foods за 13,7 милијарди долари, а тоа веднаш влијаеше на цената на акциите на...

Македонија ќе биде поканета да учествува во гасоводот ТАП

Швајцарската компанија „Trans Adriatic Pipeline AG“ која што ги координира активностите за изградба на гасоводот ТАП заедно со другите фирми основачи и владата во...

Нова влада стари приказни: Вицепремиер во војна со медиуми

По објавувањето на анализата на проектот Призма на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) во која се зборува за врската меѓу компанија во сопственост на вицепремиерот...

ТЕЦ Осломеј во опасност, не ги задоволува еко – стандардите на ЕУ

Кичевската термоцентрала Осломеј е една од балканските термоелектрани кои што не ги исполнуваат новите европски стандарди за загадување и нема да може да функционира...

Призма: Кои се партнерите на вицепремиерот Анѓушев од Белизе?

Балканската истражувачка мрежа БИРН истражува кој е основачот на фирмата „Макинвент“ која што е регистрирана  на островот - даночен рај Белизе, со кого новиот...

Последни вести

Војска против „Жолтите елеци” на француските улици

Француската армија е повикана да ги штити владините згради за време на денешните протести на „жолтите елеци“ во Франција, со цел полицијата и безбедносните...

За градоначалник на Охрид 5 кандидати, по двајца во Дебар и Ново Село

За предвремените избори за градоначалник на Охрид, кандидатура поднесоа петмина: Нихаил Трендафилов – Нанче од партијата Граѓанско-демократска унија, Митре Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Константин Георгиески од СДСМ,...

Становите ќе поскапуваат!

Како резултат на порастот на трошоците за градежни материјали, но и поради зголемувањето на трошоците за вработените во градежните компании неминовен е и раст...

Таравари: Река и Силјановска во вториот круг (ВИДЕО)

Според интерните анкети на Алијансата на Албанците, Гордана Силјановска Давкова пдобро се котира од Стево Пендаровски пред почетокот...