Потопот на „Лего Титаник“ чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Сорос префрлил 18 милијарди долари во неговото „Отворено општество“

Во последниве години,  Фондацијата се соочуваа со критики од владите на Унгарија, Русија, Полска, Македонија, Романија и Израел, каде што се смета дека го...

Грција уште поскапа следното лето

Македонските и сите други туристи што наредното лето ќе ја посетат Грција ги очекуваат зголемени трошоци поради воведувањето такса за престој, која ќе се...

Уругвај ќе произведува медицински канабис за извоз

„Меѓународната корпорација за производство на канабис ќе ја произведе првата серија на медицински канабис за извоз во декември“, изјави директорот на компанијата Алехандро Анталич. Фирмата...

Париз до 2030 година град без автомобили на бензин

Градоначалничката на Париз Ан Индалго рече дека до 2030 година, Париз треба да биде град без автомобили кои користат бензин, а до 2024 година...

На аукција продадена половина пура од Черчил

Половина од пурата пушена од британскиот премиер Винстон Черчил од 1947 година е продадена за 12.000 долари на онлајн аукција. Аукциската куќа RR Auction, Бостон,...

Рудникот за сол – подземна туристичка атракција во Романија

Солената мелница Салина Турада потекнува од 17 век и била изградена во градот Турда во Трансилванија, Романија, а во новиот век е претворена во...

Македонски млекопроизводител на тапет во Русија

Македонската компанија од млечната индустрија „Лакталис МК логистика ДООЕЛ Скопје“ се најде на удар на руската Федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор (Росселхознадзор). Резултатите...

Слика на Леонардо да Винчи на аукција за 100 милиони долари

Последната слика на италијанскиот уметник Леонардо да Винчи во сопственост на приватен колекционер ќе се продава во Њујорк на 15 ноември на аукција што...

На продажба последната куќа во која живеeше Пабло Пикасо

Вилата на Азурниот брег, во која Пабло Пикасо ја помина последната година од својот живот, ќе биде понудена на аукција. Куќата и имотот во Мусен...

Последни вести

Брза интервенција на пожарникарите, извадени децата од лифтот во Ново Лисиче

Со брза интервенција на скопските пожарникари се извадени петте млади луѓе кои десетина минути по 23 часот беа заглавени во лифт во скопската населба...

Деца заглавени во лифт чекаат спас во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром. Откако тие со помош...

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...