Капитални инвестиции – се е исто како и лани

Во првите три месеци за изградба на патишта, пруги, гасоводи, училишта и други проекти потрошени се замо 26,2 милиони евра од предвидените 420 милиони...

Најсиромашните во ЕУ живеат во Бугарија, а најбогатите во Лондон

Жителите на Западен Лондон, Велика Британија, се шест пати (611 насто) побогати од просечните Европејци, додека жителите на регионот северозападна Бугарија се три пати...

Сликата на Реноар украдена во Франција пред самата аукцијата

Сликата „Портретот на младата русокоса“ на Пјер-Огист Реноар била украдена од аукциска агенција во Сен Жермен, во близина на Париз, пред продажбата, велат полициски...

Драма во Крива Паланка: Работници блокираат турски бизнисмени

Десетици работници на турската компанија "Веибо груп" вечерва блокираат членови на менаџментот и не им дозволуваат да си заминат. Меѓу членовите на менаџментот се...

БЕСА реагира на „роднинските“ вработувања

„Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на...

Сугарески апелира да не се вози по автопатот Миладиновци-Штип

„Автопатот ќе биде за многу скоро време пуштен, меѓутоа апелирам додека не биде пуштен во употреба возачите не треба да го возат“, изјави денеска...

Еден од петтемина најбогати Турци е наш човек

Сопственикот на најголемата приватна градежна компанија и компанија за производство на електрична енергија се наоѓа на четврто место на списокот на најбогатите луѓе во...

Ангеловска-Бежоска во Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, е избрана за член на Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2 како претставник на шесте земји од регионот...

Петмина Македонци уапсени во Црна Гора за перење пари

Петмина македонски државјани се дел од групата од 16 лица уапсени во Црна Гора под сомнение дека со затајување данок и со перење пари...

Етеми: Кај Мајчин дом ќе никне зграда, но и парк

По одлуката на Уставниот суд кој се прогласи за ненадлежен, извесно е дека зградата на парцелата кај Мајчин дом ќе се гради и покрај...

Последни вести

Македонците од Малта за нападите врз дијаспората: Жално и срамно

Македонска заедница во Малта реагира на обвинувањата на дијаспората по „Евросонг“ од новинарката Снежана Лупевска Созен и од директорот на скопската Зоолошка...

Тијана: До бесвест е погрешно тоа што Србија не доби ни поен од Македонија

Тијана Дапчевиќ за српската телевизија Пинк ја сподели својата разочараност од тоа што македонското жири не ѝ даде ни еден поен на...

Директорот на Зоолошка го избриша навредливиот пост за Македонците во дијаспората

Oткако доби стотици негативни коментари, пцости, навреди па ик закани, директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, го избриша постот во...

Реисот Реџепи носи „ролекс“, подарок од охридски бизнисмен (ВИДЕО)

Реисот Сулејман Реџепи се  пофали дека скапиот часовник „ролекс“ што го носи му бил подарок од охридски бизнисмен. Поглаварот...