Македонија во ЕУ во 2028 година, во НАТО само со решено име

Специјализираното списание за глобална безбедност „Џејнс Дифенс“ анализира дека подобрувањето на дипломатските односи меѓу Грција и Македонија веројатно ќе донесе напредок во трговските врски...

Брисел бара бесплатна струја за 70 илјади македонски семејства

Социјалните случаи треба да добијат поефтина електрична енергија побарала од владата во Скопје Европската енергетска заедница, јавуваат грчките медиуми. Европската енергетска заедница на владата во...

Македонија доби холандски министер за промотор на домашно вино

Министерот за надворешни работи на Холандија Берт Кундерс минатата недела „работеше“ како неформален македонски промотор на домашното црно вино кое што го однесе во...

Преку „Александар Велики“ директно до прекуокеански дестинации

Компанијата „Туркиш ерлајнс“ ја разгледува можноста од аеродромот Алексдандар Велики во Скопје да организира прекуокеански летови до САД и Канада. Директорот на турската национална авио...

Манчевски без сопствен дом, Шеќеринска има вредна слика а Анѓушев вила на Халкидики

Новата левичарска влада може да се пофали со вистински богаташи од светски размери но и со министри кои што немаат свој дом туку живеат...

Бугарија ќе увезува работна сила од Македонија

Македонија е меѓу земјите од каде што бугарските компании во иднина полесно ќе увезуваат сезонски работници. На својата последна седница бугарската влада го прифатила предлог...

Солунското пристаниште ќе гради логистички центар во Македонија

Новите газди на солунското пристаниште ќе градат логистички центри во Солун, во Македонија и во Бугарија, најавиле претставници на конзорциумот составен од германска, француска...

Експерти и медиуми блиски на власта контра директорот на ЕЛЕМ

Во врска со информацијата на Алсат М дека Србинот Александар Обрадовиќ ќе биде директор на ЕЛЕМ до владеачката партија реагира експертот за геостратегија и енергија...

Натурализиран Македонец од Србија ќе води државен македонски бизнис вреден 250 милиони евра

Српскиот државјанин  Александар Обрадовиќ ќе биде нов директор на државната енергетска компанија ЕЛЕМ, објави телевизијата Алсат М според која одлуката сè уште не е...

Најинвентивната реклама на светот (видео)

Вистински филм сними компанијата Нивеа за еден од своите производи пред извесно време. Заплет како во најдобрите драми, стотина актери, драма, кулминација за Оскар....

Последни вести

СДСМ: ЕУ со јасно признание за достигнувањата

СООПШТЕНИЈА За СДСМ, заклучоците на Советот на министрите на ЕУ се јасно и недвосмислено признание за постигнатиот успех во изминатата...

Контраверзни и за Македонија ризични позиции на Париз за проширувањето на ЕУ

Државната секретарка за Европски прашања во француското министерство за надворешни работи која учествувала на вчерашниот состанок на Советот на ЕУ настапила со делумно нејасни...

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...