Манчевски без сопствен дом, Шеќеринска има вредна слика а Анѓушев вила на Халкидики

Новата левичарска влада може да се пофали со вистински богаташи од светски размери но и со министри кои што немаат свој дом туку живеат...

Бугарија ќе увезува работна сила од Македонија

Македонија е меѓу земјите од каде што бугарските компании во иднина полесно ќе увезуваат сезонски работници. На својата последна седница бугарската влада го прифатила предлог...

Солунското пристаниште ќе гради логистички центар во Македонија

Новите газди на солунското пристаниште ќе градат логистички центри во Солун, во Македонија и во Бугарија, најавиле претставници на конзорциумот составен од германска, француска...

Експерти и медиуми блиски на власта контра директорот на ЕЛЕМ

Во врска со информацијата на Алсат М дека Србинот Александар Обрадовиќ ќе биде директор на ЕЛЕМ до владеачката партија реагира експертот за геостратегија и енергија...

Натурализиран Македонец од Србија ќе води државен македонски бизнис вреден 250 милиони евра

Српскиот државјанин  Александар Обрадовиќ ќе биде нов директор на државната енергетска компанија ЕЛЕМ, објави телевизијата Алсат М според која одлуката сè уште не е...

Најинвентивната реклама на светот (видео)

Вистински филм сними компанијата Нивеа за еден од своите производи пред извесно време. Заплет како во најдобрите драми, стотина актери, драма, кулминација за Оскар....

Македонија ги прекинува рекламите на Би – Би – Си и Си – Ен...

Грчката организација „Македонска лига“ објави дека новата македонска влада ги прекинала договорите со британскиот радио - телевизиски јавен сервис Би - Би - Си...

Заев: Нема да ги довршиме „бандитските“ автопати

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниската говорница потврди дека има сериозни пропусти во изградбата на автопатската делница од Кичево до Охрид која државата ја...

Грчка фирма го купува прилепски „Мермерен комбинат“

Грчката компанија „Павлидис С.А. Марбл-Гранит“ ќе биде нов газда на „Мермерниот комбинат“ од Прилеп откако холандскиот доминантен сопственик фирмата „Стоун Воркс Холдинг Кооператиеф У.А.“...

Ќе почекаме за побрзо патување до Охрид и Штип

  Изместувањето на трасата поради грешки во проектирањето и дополнителни трошоци кои што не биле дел од првичниот договор се причините за запирање на изградбата...

Последни вести

Македонско-француска свадба прилика за презентација на Македонија

Македонија благодарение на својата дијаспора викендов искористи шанса да биде презентирана во француското гратче « La Ferté Macé « Ла Ферте Масе во Нормандија,...

Германија итно увезува медицински сестри – 20 се бараат веднаш

Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот...

Вардар го потопи и Порто и e сам на врвот во групата од Лига...

Европскиот првак Вардар го потврди „брејкот“ во Монпелје и со победата и над Порто од 32:27 во првиот натпревар дома сезонава во...

Во СЈО добивале “надоместоци“ за кои морале да молчат „до крајот на животот“

Тимот на катица Јанева добивал надоместок, понекогаш во висина на плата, поради „доверливоста на нивната работа околу прислушувањето“ а за кои морале...