Арсовска: За очекување е приватниот сектор да се соочи со тешка 2020!

Претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, предупредува дека  доколку продолжи праксата дневно-политичките несогласувања да го креираат начинот...

Брат Љубе советник за странски инвестиции на Заев

Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, според извори од неговата партија вчера добил понуда од премиерот Зоран Заев да му биде советник за...

Виена отвори музеј на Бетовен

Музејот на Лудвиг ван Бетовен во сабота ќе биде отворен за јавноста, објави Мати Бунцл директорот на Музејот на градот Виена со напомена дека...

Стартува изградбата на брза пруга Белград-Будимпешта

Товарен воз на Кинеските железници со опрема за изградба на брзата пруга во Србија, пристигна денес од Кина во...

Владата не ги слуша бизнисмените

Правилник за заштита и здравје при работа на бремени жени и жени кои дојат е единствената од 19 иницијативи кои Стопанската комора на Македонија...

Официјално пуштен во употреба „Турски поток“, кој почна да ја снабдува со гас и...

Со церемонија во Истанбул, денеска и официјално е пуштен во употреба гасоводот „Турски поток“, од кој пред три дена почна да се...

Американските санкции го сопираат гасоводот „Северен тек 2“!?

Санкциите против компании што работат на гасоводот „Северен тек 2“ на Русија стапија во сила, соопшти Министерството за финансии на САД.Ројтерс јавува...

Германски инвеститори со лоша оценка за 2018, за оваа не се надеваат на подобро

Последната анкета за деловната клима во земјава, спроведена меѓу членовите на македонско-германското стопанство, покажува дека сконцентрираноста кон надворешната...

Макрон „ги тера“ САД од Г7 – Трамп ја кани Русија да се врати...

Доналд Трамп смета дека Русија треба да се врати на преговарачката маса на состанокот на Г7, без разлика дали тоа „им се допаѓа или...

Царина бара советник на директор за плата 45.599 денари

Поради зголемениот обем на работа, денеска Царинската управа објави оглас за вработување на еден извршител- Советник на директорот - на определено работно време до крајот на...

Последни вести

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F