Отпорот против “Северна” се шири, банкнотите на удар

По масовното споделување на рингтонови со извиците кои можеа да се слушнат за време на пречекот на РК Вардар од Келн се појавуваат нови...

Баер со приход од една милијарда евра од асипиринот

И покрај фактот што тоа е лек создаден пред 120 години, а аспиринот на германскиот хемиски и фармацевтски конгломерат Баер не е единствен тој,...

“Марсовец” има прашања до Заев за инвестицискиот бум

Популарниот профил @MartianFromMKD (Марсовец) има многу логични и реални прашања во врска со инвестицискиот бум од 5 милијарди € на премиерот. Прашањата се упатени до...

„Маркарт“ се фали со инвестицијата во Македонија

Германскиот производител на делови за автомобилската индустрија и на мехатроника „Маркарт“ преку претседателот на Бордот, Харалд Маркарт, изрази големо задоволство од резултатите годинава, посебно...

И синот на Бучковски се вработил во МЕПСО

Дамјан Бучковски, син на професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и повратник во редовите на владеачката партија СДСМ се вработил во МЕПСО.

Нутела го смени рецептот, љубителите разочарани

Омилениот еурокрем кој се јаде намачкан на палачинки или во моменти на криза, го промени на рецептот. Нутела сега има повеќе шеќер, масти и...

Вработувањата на блиските на Мира „дизел“ – прв предмет на Антикорупциска

Од државната комисија за спречување на корупција најавуваат дека на листата има 18 имиња чии вработувања ќе се „чешлаат“ и дали во тие случаи...

Од вечерва дизелот половина, „супер 98“ три денари поскапи

Регулаторната комисија за енергетика ги објави цените на дериватите што ќе важат од полнноќ и во следните две недели. Според новиот...

Часовникот на Пол Њумен продаден за рекордна сума

Rolexot кој му припаѓал на американскиот актер Пол Њумен е продаден на аукција во Њујорк за 17,8 милиони долари, што е светски рекорд за...

Кој ќе го има клучот од државната каса и ќе одлучува за финансиите на...

Видеото од стара прес конференција на идниот министер за финансии јасно покажува кој во свои раце ќе го има клучот од државната каса и...

Последни вести

Македонско-француска свадба прилика за презентација на Македонија

Македонија благодарение на својата дијаспора викендов искористи шанса да биде презентирана во француското гратче « La Ferté Macé « Ла Ферте Масе во Нормандија,...

Германија итно увезува медицински сестри – 20 се бараат веднаш

Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот...

Вардар го потопи и Порто и e сам на врвот во групата од Лига...

Европскиот првак Вардар го потврди „брејкот“ во Монпелје и со победата и над Порто од 32:27 во првиот натпревар дома сезонава во...

Во СЈО добивале “надоместоци“ за кои морале да молчат „до крајот на животот“

Тимот на катица Јанева добивал надоместок, понекогаш во висина на плата, поради „доверливоста на нивната работа околу прислушувањето“ а за кои морале...