Македонските „профи возачи“ ќе можат без проблем да возат во ЕУ

Во скоро време сертификатите со кои ќе се стекнат македонските професионални возачи ќе бидат признати во сите земји од регионот. Тоа беше најавено на  ЕУ конференција...

Во државната каса 6 или 130 милиони евра, долгот 45 % или 50 %...

Скриените долгови на држава се поголеми од една милијарда евра, тврди премиерот Заев во врска со состојбата во буџетот. Тој вчера на ТВ интервјуто...

Зоран Заев на ТВ интервју: Јавен долг од 1 милијарда евра, пензиите ќе бидат...

"Ситуацијата не е сјајна, сите можни линии на ликвидност на буџетот се надминати, а тој не е полн како што говореа. Моменталниот јавен долг...

Балканот пред нов „Маршалов план“, првиот од 1999-та не успеа

Регионот се наоѓа пред нов „Маршалов план“ односно пред нова меѓународна акција која што спред српскиот провладин весник „Новости“ ќе ја предводи Германија а...

Македонскиот буџет меѓу „блесок и драма“

Буџетот е стабилен, состојбата не е блескава но не е ни драматична. Ова го изјави новиот премиер Зоран Заев кој во изјавата по преземањето...

Во април пад на индустријата за речиси 2 %

Продолжува падот на индустријата во месец април. Во споредба со индустриското производство за истиот месец лани сега има намалување од 1,9 отсто , соопшти Државниот...

Цената на нафтата и натаму паѓа, американските резерви се намалуваат

Цената на барел нафта на Њујоршката берза вчера се продаваше за 49 долари и 82 центи, што е одржување на многу ниското ниво кое,...

Шпанците го враќаат Фиќото на патиштата

На саемот за автомобили што пред некој ден заврши во Барселона, компанијата Сеат го претстави моделот 600 BMS кој неодоливо потсетува на возилото од...

„Транспорт и врски“ пак во рацете на магистер по дипломатија со обука за безбедност

Идниот министер за транспорт и врски во македонската влада јавност го познава како еден од најактивните членови на СДСМ во последниве десетина години. Според...

И Петра Еклстоун ја продава “Супер куќичката” на Спелингови

Најскапата куќа во слободна продажба, а така е од пред извесно време, ја поседува ќерката на Берни Еклстоун, Петра која во 2011. ја купи...

Последни вести

Филипче: Потврден првиот случај на коронавирус кај нас

Ова беше потврдено предмалку на прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот...

Во живо од владата за првиот случај на корона вирусот (ВИДЕО)

Отворете го линкот https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=181782213256284&id=280284355399866&sfnsn=mo&d=n&vh=e

Коронавирусот стигна во Македонија!?

Според извори на „Фокус“, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте...

Прв потврден случај на корона вирус во Македонија

Според непотврдени информации, станува збор за жена која пред десетина дена се вратила од Италија, каде била лекувана со антибиотик На Инфективната клиника во Скопје...